Facebook Google+ Twitter

Gorzkie wnioski ze środowego szczytu eurolandu

Czy szczyt eurolandu z 26 października, który zaowocował umorzeniem Grecji 100 mld euro długów z obligacji, dokapitalizowaniem banków kwotą 100 mld euro oraz zwiększeniem kwoty w dyspozycji EFSF z 440 mld do 1 bln, nauczył czegoś?

Spróbujmy wczuć się na początek w głęboko skrywane myśli największych graczy europejskiej finansjery. Pospekulujmy, co mogą myśleć:

- Beztrosko pożyczaliśmy wszystkim, którzy chcieli dostać pieniądze. Nasze banki urosły do monstrualnych rozmiarów (nasze osobiste fortuny przy okazji). Straciliśmy 100 mld z greckich obligacji, ale zostało to zrekompensowane przez zastrzyk finansowy UE. Przez zwiększenie do 1 bln środków gwarancyjnych w Europejskim Funduszu Stabilizacji Finansowej dostaliśmy sygnał, że możemy dalej pożyczać. Czyli nic się nie stało, pożyczajmy jeszcze więcej!

Główni gracze polityczni myślą być może mniej więcej tak:

- Udało nam się zażegnać kryzys, nie naraziliśmy się przy tym finansistom, a osiągnięte porozumienie zostało zgrabnie sprzedane wyborcom. Z roli współwinnych kryzysu, awansowaliśmy na bohaterów. To nic, że w istocie niewiele się zmieniło. Wybory niedługo, mamy szanse pozostać w grze.
A swoją drogą, może warto pójść drogą Grecji? Wszak dzięki pożyczkom możliwy jest dalszy szybki wzrost, a to pewniejsza wygrana w wyborach. Byle nie nadszedł krach. A jak pożyczymy za dużo, i tak dostaniemy wielomiliardowe wsparcie w postaci umorzenia długów, więc saldo i tak będzie dodatnie.

Rządzący Grecją, myślą być może tak:

- Fałszowaliśmy dane finansowe, żyliśmy ponad stan za pożyczone pieniądze. Długów nie musimy spłacać, więc i tak jesteśmy na plusie. Szkoda tylko, że w następnych wyborach przegramy z kretesem.

Na pewno można wyciągnąć pewne wnioski. W zależności od „punktu siedzenia”, mogą one być zatrważające. Jedno jest pewne - finansjera i beztroskie rządy, główni odpowiedzialni za kryzys, konsekwencji nie poniosą. Ba! podjęte decyzje być może utwierdzą w nich wolę dalszego kontynuowania prowadzonej polityki. Hulaj dusza, piekła nie ma.

A kto za to wszystko zapłaci? Kto poniesie skutki? Beztroski obywatel i podatnik.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Panie Sebastianie! Diagnoza trafna! Tylko patrzeć, jak zaprosza Pana na szczyt G- iles tam. Mówie najpowazniej, bo podoba mi sie to, co Waśc piszesz, jako zgodne z moim odczuciami. Jedynie ten epitet "beztroski obywatel i podatnik". Jakoś nie czyje sie beztrosko! Pyrsk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.