Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3035 miejsce

Gorzkowice. Koszmar minionego lata

Rok temu gminę Gorzkowice nawiedziła trąba powietrzna. Zniszczenia były ogromne, pozrywane dachy, uszkodzone linie energetyczne, drzewa powyrywane z korzeniami. Mieszkańcy mieli nadzieję, że taka sytuacja już się nie powtórzy. Do wczoraj.

Prognozy pogody zapowiadały na sobotni wieczór gwałtowne burze z wyładowaniami. Jednym z najbardziej zagrożonych regionów było województwo łódzkie. Zapowiedzi meteorologów, niestety, sprawdziły się. Wprawdzie tym razem nie była to trąba powietrzna, ale gwałtowna wichura, to jednak i tak wyrządziła szkody.

Zerwany dach na jednym z domów w gminie Gorzkowice. / Fot. Tomasz MazurW gminie Gorzkowice według informacji na godzinę 12.00 uszkodzonych zostało około 30 budynków mieszkalnych i 20 gospodarczych. Wichura spowodowała także zniszczenia w przydomowych ogrodzeniach. Powalonych jest kilkadziesiąt drzew, w większości zostały one już usunięte z dróg, nie zagrażają tym samym bezpieczeństwu podróżnych. Największe szkody zanotowano w miejscowościach: Gorzkowice, Bujniczki, Wola Kotkowska-Komorniki, Plucice, Kolonia Plucice oraz Gościnna.

W akcję ratowniczą zaangażowana jest straż pożarna, policja, pogotowie energetyczne oraz pogotowie ratunkowe. Wczoraj, na skutek wichury, lekko ranne zostały dwie osoby.

Sztab kryzysowy powołano w budynku Urzędu Gminy w Gorzkowicach. / Fot. Tomasz MazurW Urzędzie Gminy w Gorzkowicach powołany został sztab kryzysowy. W godzinach popołudniowych odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rady gminy. Samorządowcy w drodze podjętej uchwały, zadecydowali o przeznaczeniu 100 tys. złotych dla poszkodowanych. Każde gospodarstwo, które ucierpiało w wyniku wczorajszej wichury ma otrzymać zasiłek w kwocie do 1500 zł. Za wypłatę pieniędzy odpowiedzialna będzie specjalna komisja powołana przez włodarza gminy. Pierwsze pieniądze powinny trafić do mieszkańców już na początku tygodnia.

Wszyscy poszkodowani mają uzyskać pomoc. - Po ubiegłorocznych anomaliach pogody, w jakimś stopniu byliśmy przygotowani do takich sytuacji. Służby ratunkowe już z większym doświadczeniem działają w terenie. Na pewno nikt nie zostanie pozbawiony wsparcia - zapewnia wójt Gorzkowic, Alojzy Włodarczyk.

Skala zniszczeń jest oczywiście mniejsza w porównaniu z tymi, które rok temu wyrządziła trąba powietrzna, ale strach pozostał. Sami mieszkańcy mówią: Co z tego, że prognoza pogody informuje o nadejściu gwałtownych burz. Jak mamy się do tego przygotować? Ubezpieczenie ubezpieczeniem, a kto pokryje koszty wspomnień i strachu?

W Plucicach (gmina Gorzkowice) wichura wyrywała drzewa z korzeniami. / Fot. Tomasz MazurNa najbliższe dni meteorolodzy przewidują gwałtowny spadek temperatury, po czym znów słupek rtęci ma sięgać 32-35 stopni Celsjusza. Takie warunki atmosferyczne z pewnością przyniosą gwałtowne burze. Oby jednak prognozy się nie sprawdziły.

Oprócz gminy Gorzkowice, wczoraj w województwie łódzkim zniszczenia zanotowano także w innych gminach powiatu piotrkowskiego oraz w powiatach: radomszczańskim, bełchatowskim, łowickim i łaskim. Trwa szacowanie strat.

Gorzkowice. Krajobraz jak po bitwie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Nie cieszą te zmiany klimatu w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.07.2009 19:14

Nie ma obrony przed żywiołami, niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń

też mam taką nadzieję, wczoraj te chmury zachowywały się jakby na trąbę powietrzną, dosłownie kręciły się w kółko:(
kpiły sobie z nas i napawał naszym strachem.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczęście w nieszczęściu, tym razem nie była to trąba powietrzna, choć pogoda z wczoraj dokładnie przypominała tę sprzed roku, gorąco, parno, zero wiatru. Oby najbliższy tydzień nie przyniósł nic nowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

niestety ja mieszkam w Gorzkowicach:( i przeżyłam to
teraz człowiek boi się każdej burzowej chmury....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.