Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1312 miejsce

Gorzkowice. Krajobraz jak po bitwie

Dwa dni po przejściu trąby powietrznej mieszkańcy powiatów: radomszczańskiego i piotrkowskiego w województwie łódzkim usuwają szkody. W samej tylko gminie Gorzkowice, wstępne straty ustalono na kwotę 41 mln zł.

W powiecie radomszczańskim najbardziej ucierpieli mieszkańcy Stobiecka Miejskiego, oraz gmin sąsiadujących z Radomskiem: Dobryszyce, Gomunice i Ładzice. Wichura pozrywała dachy, niszczyła zabudowania, przewracała słupy telefoniczne a drzewa miejscami łamała, jak zapałki.

Niestety, to nie był sen...

Zniszczone zabudowania gospodarcze po przejściu trąby powietrznej. / Fot. Tomasz MazurJeden z mieszkańców Stobiecka Miejskiego, dzień po tragedii opowiadał, że wszystko trwało kilka sekund. Najpierw nastała przerażająca cisza, a potem nie wiadomo skąd, pojawił się potężny szary lej, który wciągał wszystko, co napotykał na swojej drodze. - Schowałem się w komórce pod schodami, gdy zobaczyłem, jak nadchodzi. W ułamku sekundy człowiek nie myśli o niczym innym, jak tylko ratować życie. Huk był potworny, jakby tysiąc pociągów przejeżdżało w jednym momencie. Potem, widać, co się stało. Noc spędziłem u brata, jego dom ocalał, u mnie zerwało cały dach i powybijało szyby w oknach. Choć dopiero rano zobaczyłem, jak niewiele mi pozostało - głos zaczyna się łamać panu Januszowi*, pojawiają się łzy w oczach. Nie ma się, co dziwić. Mieszka samotnie, z domu naprawdę pozostała ruina. Jak mówi: - Rano, gdy się obudziłem, pierwsza myśl, to był tylko sen. Niestety...

Zerwane linie energetyczne w gminie Gorzkowice. / Fot. Tomasz MazurKażdy z mieszkańców, których dotknęła tragedia, może dodać coś od siebie. Własny strach, refleksje, myśl o dniu jutrzejszym. Dzieciom kończą się wakacje, ale o takim zakończeniu z pewnością nikomu się nie śniło. Dziś muszą wspólnie z rodzicami naprawiać szkody, jakie wyrządził żywioł.

Drzewa jak zapałki...

Las w Starej Wsi w gminie Gorzkowice. / Fot. Tomasz MazurW powiecie piotrkowskim trąba powietrzna największe szkody spowodowała w gminie Gorzkowice, zwłaszcza w Gorzkowiczkach, Starej Wsi, Leonowie, Jadwinowie i kilku mniejszych wioskach. W Gorzkowiczkach zerwanych jest kilkadziesiąt dachów, wciąż pracują jednostki straży pożarnej oraz policja. Ludzie starają się przykryć domy, aby zabezpieczyć przed ewentualnym deszczem i silnym wiatrem. Przez gminę Gorzkowice trąba powietrzna przetoczyła się pasem od Gorzkowic, aż po Starą Wieś. Tutaj widoczne są dziesiątki zniszczonych domów, ale ucierpiał także las. Żywioł przewracał i łamał wysokie drzewa. Szkody, jakie spowodował są ogromne. Tym bardziej, że las należy najprawdopodobniej do jednego właściciela.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

no prosze jest i słup który stał niedaleko mnie i ten budynek:( pamiętam to dokładnie....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.06.2009 18:26

5+ straszne nieszczęście

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tornado miało potężną siłę. Mieszkam w Radomsku ale na szczęście w drugim końcu. Moja ciocia mieszka w Stobiecku Miejskim i naprawdę miała fuksa bo 2 domy od jej podwórka dachy były pozrywane okna powybijane... W miejscu gdzie ja mieszkam nawet nie było silnego wiatru, jedyne co to kilkunastogodzinna burza bo zaczęło się od grzmotów 3 dni przed trąbą powietrzną i trwało jeszcze dzień po tornadzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kamilu,

Współczuję tragedii, bo na załączonych fot. widać, że Pana dom także poważnie ucierpiał.

Odnośnie skansenu.
Ja znam to miejsce dzięki temu art. http://www.radomszczanska.strefa.pl/pdf/nr42_2007.pdf - str. 8. Będąc na miejscu, zniszczenia - jak dla mnie - były ogromne. Jeśli pozostała część zabudowań ucierpiała w mniejszym stopniu, to tylko się cieszyć. Takie zagrody tatarskie są perełkami i warto o nie dbać, niech służą jak najdłużej.

Pozdrawiam..

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.08.2008 00:23

a ja się z panem tomaszem nie zgadzam w kwestii skansenu (dom ze słomianym dachem) jest w prawie nie naruszonym stanie jedynie jedna stodoła( była w bardzo kiepskim stanie) została doszczętnie zniszczona a druga pozbawiona dachu. Od 22 lat patrze niemal codziennie na to wiec mogę ocenić w jakim jest wstanie po przejściu trąby a w jakim było przed... dla porównania podaje linka do zdjęć mojego domu i skansenu który jest po sąsiedzku

http://picasaweb.google.pl/kamil86ok/Skansen

pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za całość... tragedia

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.08.2008 22:12

Ciekawe jak wytrzymałby tornado taki zwykły blok - wieżowiec. Gdyby wyleciały okna to masakra z mieszkania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masakra i tyle...zdjęcia z linka Bonara także.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tragedią są pożary, powodzie, ale przed tym w jakimś stopniu można się ustrzec...ale w przypadku trąby powietrznej po prostu jesteśmy bezsilni. Tzn. głównie mieszkańcy małych miast oraz terenów wiejskich, bo w dużych miastach z reguły takie zjawiska nie mają miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

przypomniałeś mi komentarz jakiegoś dziadka z dzisiejszego Teleekspresu (lub Faktów czy Panoramy), kltóry przeżył dwie wojny, ale takie zawirowania pogodowe widział pierwszy raz w życiu ;/ No i ciągle przewijają mi się w głowie obietnice premiera dotyczące pomocy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.