Facebook Google+ Twitter

„Goście Nieborowa” jako opowieść o polskim cudzie

W wydawnictwie PIW w lutym bieżącego roku ukazała się książka na temat Nieborowa - jednego z ważnych ośrodków pracy twórczej, swoista próba ogarnięcia jego życia.

Piotr Parandowski, Goście Nieborowa, Wydawnictwo PIW, Warszawa 2011. / Fot. Okładka książkiJaką rolę w życiu kulturalnym powojennej Polski odgrywał Nieborów? Wydawać by się mogło, iż wraz ze zmianą warunków politycznych, społecznych ustało znaczenie kulturotwórcze rezydencji Radziwiłłów. Tymczasem po upadku Rzeczypospolitej nieborowska posiadłość była nadal źródłem natchnień, miejscem, w jakim wrzała różnorodna praca twórcza. Nakładem wydawnictwa PIW ukazała się niedawno książka, która przybliża tę powojenną działalność, jaką prowadzono w ocalonym zabytkowym zespole architektoniczno-ogrodowym, przejętym w imieniu Muzeum Narodowego w Warszawie przez Stanisława Lorentza w 1945 roku.

Przewodniki turystyczne z konieczności lakonicznie kreśliły główne rysy zjawiska nieborowskiego – a mianowicie, że „przez Nieborów przewinęła się plejada najznakomitszych polskich twórców nauki i kultury”. Poprzestawano na wymienieniu sławnych postaci, nadmieniano, które ich dzieła powstały w gościnnych progach tego ośrodka pracy twórczej, wspominano o spotkaniach, jakie w nim organizowano. Uzasadnioną ciekawość tego miejsca budziły więc doniesienia o tym, że w Nieborowie powstały takie między innymi dzieła, jak poemat Gałczyńskiego „Niobe”, wiersz Broniewskiego „Baby nieborowskie”, cykl obrazów Dunikowskiego „Baby”, fragmenty pamiętników Dąbrowskiej.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyAtmosferę życia w tym szczególnym miejscu poznać można dopiero za sprawą nowej publikacji o charakterze gawędowym – „Goście Nieborowa”. Z niej dowiedzieć się można nie tylko tego, co ośrodek oferuje twórcom kultury, ale też tego, co wnoszą oni do jego świata. Książka ukazuje wieloletni doniosły proces rozwoju kultury z perspektywy jednego ośrodka, ale wyjątkowo znaczącego, zważywszy na to, że dotyczy miejsca, stanowiącego źródło wielu prac naukowych i artystycznych. Zawarte się w niej portrety pozwalają bliżej poznać znaczną część elity intelektualnej powojennej Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.