Facebook Google+ Twitter

"Goście" - spektakl pełen metafor i emocji

"Goście" są oryginalnym i nowatorskim spojrzeniem na temat ukrywania się prześladowanych Żydów w warszawskim getcie. Sztukę możecie od środy zobaczyć w warszawskim teatrze Remus.

 / Fot. Fot. Materiały promocyjneKameralny teatr Remus, zlokalizowany na warszawskiej Pradze od lat przedstawia ambitne i oryginalne spektakle. Teatr włącza się tym samym do nieoficjalnej inicjatywy przerabiania wielu praskich kamienic w tętniące życiem ogniska kultury. "Jesteśmy tutaj nie z powodu praskiej egzotyki, czy post-industrialnych plenerów, które przyciągają tu większość artystów, ale dokładnie z powodu praskiej rzeczywistości, w której jest i ubóstwo i patologie społeczne. Zazwyczaj teatr czy w ogóle grupy artystyczne raczej przypominają coś w rodzaju wyspy czy warowni - miejsca spotkań artystycznych dla ludzi związanych z jakąś alternatywą, czy wysoką kulturą, a my próbujemy nawiązać kontakt z otoczeniem i dlatego staramy się nie oddzielać naszej pracy od tych miejsc i od tych ludzi, którzy tutaj żyją" - opowiadają członkowie grupy na oficjalnej stronie teatru Remus.

"Goście" są poważnym i pozostawiającym w nostalgii przedstawieniem, które porusza kolejny ważny temat historyczny- Holocaust i próba życia w żydowskim getcie. Spektakl ten jest inspirowany książką Diane Ackerman - "Azyl - opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo".  / Fot. Fot. Sergiusz Styczeń

W przedstawieniu tym wykorzystane zostają różne elementy, takie jak pieśń, muzyka grana na żywo, a nawet projekcja multimedialna. Najważniejsi jednak w spektaklu są sami aktorzy, którzy wcielają się w nienawidzonych i zabijanych przez Niemców Żydów. Z pomocą w wydostaniu się z getta przychodzi im ówczesny dyrektor warszawskiego Zoo, Jan Żabiński i jego żona Antonina. Żydzi - bohaterowie sztuki żyją w klatkach dla zwierząt, ukrywają się przed hitlerowcami, są poniżani i traktowani gorzej niż niewolnicy.

 / Fot. Fot. Sergiusz Styczeń"Goście" są też metaforą Holocaustu. Niemcy, kochający się w zwierzętach, traktują je znacznie lepiej niż Żydów. Jest to ironiczne, ale jednocześnie poruszające, o czym świadczy jedna ze scen, w której zwierzęta występują na salonach, grając w karty, a Żydom rzucane są miski z wodą. Ta i wiele innych podobnych scen mają pokazać obłudę hitlerowców, którzy rozmazują granicę pomiędzy światem ludzi i zwierząt.

Największą bronią Żydów ma być humor i radość, którą wykorzystują jako narzędzie walki. Przykładem jest tutaj scena, w której Żydzi spotykają się w piwnicy, gdzie popijają wódkę, bawią się z ogromnym spokojem i dowcipkują. Takie drobne chwile są dla nich cenne, ponieważ zapominają wtedy o swoim losie i konieczności walki z prześladującymi ich Niemcami.  / Fot. Fot. Sergiusz Styczeń

Plusem teatru i przedstawienia jest też brak bariery pomiędzy aktorami a widzem. Publiczność jest umiejscowiona tuż obok bohaterów, a do zwiększenia emocji są użyte takie zabiegi, jak rozlewająca się woda po całej sali, sztuczna krata, czy aktorzy patrzący wprost na widza.

"Goście" to przedstawienie adresowane głównie do miłośników teatru gotowych na nowatorską kompozycję i kameralną lokalizację. Niemniej, jest to poruszająca historia, pełna metafor, emocji i ciekawej gry aktorskiej.

Zapraszam na spektakl, który będzie przedstawiany w warszawskim teatrze Remus w dniach 11-14 listopada, każdego dnia o godz. 19. Wstęp wolny.

Więcej szczegółów możecie znaleźć na oficjalnej stronie teatru Remus
.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.