Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17104 miejsce

Gościliśmy Małgorzatę Sobotę w Izbie Regionalnej Radziejowa

Na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Kujaw w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia” do Izby Regionalnej przybyła pani Małgorzata Sobota (twórca ludowy z Inowrocławia),która spotkała się z Paniami koła hafciarskiego działającego od 3 lat.

W Izbie Regionalnej / Fot. Karol SzmagalskiPani Małgorzata członek Zarządu Związku Twórców Ludowych Oddział Bydgosko-Toruński, przybliżała tajniki wykonywania haftu, udzieliła rad fachowych dotyczących haftu. Odbyło się to w ramach współpracy, dla zachowania tradycji haftu kujawskiego.

W gablocie foto dawnych hafciarek / Fot. Karol SzmagalskiW Izbie Regionalnej / Fot. Karol SzmagalskiPanie wspólnie podczas tego spotkania przypomniały sylwetki, które już odeszły. Warto przypomnieć, że Panie w ramach spotkań poniedziałkowych poznają tajniki haftu, koronkarstwa kujawskiego. Wykonały damski strój kujawski oraz strój dla lalki w ramach celów edukacji dla najmłodszych zwiedzających tutejszą Izbę Regionalną. Fartuszki kujawskie, które zostały przekazane dla asysty kościelnej o.o. Franciszkanów w Radziejowie, by mieszkańcy Radziejowa mogli w. procesjach podziwiać ubrane w stroje kujawskie dziewczęta. / Fot. Karol SzmagalskiCzynnie też uczestniczyły w wykonaniu fartuszków dla asysty dla miejscowego kościoła oo. Franciszkanów. Wśród uczestniczek koła hafciarskiego wyróżnić należy : Panie: Jadwigę Reska, Ewę Smykowska (haft), Stenię Dziubich( szycie). Panie z koła uczestniczyły w Dniach Radziejowa, eksponując na stoisku swoje wyroby, w konkursie na sztukę kujawską w Muzeum w Inowrocławiu, gdzie Jadwiga Reska i Ewa Smykowska otrzymały nagrodę. Za całokształt swojej działalności wspomniane Panie otrzymały w Żninie nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Panie spotkały się także w Kłóbce z Towarzystwem Miłośników Kłóbki, a w listopadzie odbędzie się w ramach wymiany spotkanie z Panami z Kłóbki w Radziejowie.

Album fotek

Warto przypomnieć, że sztuka hafciarska na Kujawach rozwijała się w II poł. XIX w. i na początku XX w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy, a także motorem jej rozwoju była konieczność czerpania z tego zarobku. Jednym z największym w tamtym okresie ośrodków hafciarskich był Radziejów. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX i wiążą się z rodziną Zyglerów, a zwłaszcza z ich córką Joanną, której pasją życiową był haft. Pani Joanna ła pięć córek, których z pasją nauczała rękodzielnictwa związanego z haftem.Miała także uczennice. Córki to: Maria Szewczyk (1901-1995); Kazimiera Polankiewicz (1906-1963); Stanisława Ignasiak(1908-1981); Leokadia Machtyl (1916-2008), Cecylia (1905-1946). W tym czasie w Radziejowie haftem zajmowały się także: Stanisława Karpińska(1911-1995); Zofia Lewandowska (1900-1985); Lucyna Nowacka( 1889-1960).

Więcej tutaj:
Haft kujawski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.