Facebook Google+ Twitter

Gościnna Bydgoszcz

Wielkie Igrzyska Sportowe rozegrane 6 sierpnia br. na Stadionie Miejskim „Zawisza” oraz „Letni wieczór poezji śpiewanej” to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowała dla uczestników Zlotu XX-lecia ZHR gościnna Bydgoszcz.

 / Fot. Robert SawickiNowoczesny obiekt lekkoatletyczny w Bydgoszczy przyjął w czwartek, 6 sierpnia br., 3 600 harcerzy i harcerek, którzy od poniedziałku przebywają na zlocie w koronowskich lasach. Uczestnicy spotkania wzięli udział w największych w dwudziestoletniej historii ZHR Igrzyskach Sportowych. W zawodach udział wzięło ponad 100 reprezentantów wytypowanych przez poszczególne środowiska.

Były biegi na dystansie 400 m, 800 m i 1500 m, sztafeta kobiet i mężczyzn, skok w dal, rzut piłeczką i pchnięcie kulą. Rozegrano turniej siatkarski, mecze piłki nożnej oraz turniej strzelecki, a dla chętnych zorganizowano szkółkę jazdy konnej oraz widowiskowy pokaz sztuk walki.

Igrzyska rozpoczął tradycyjny przemarsz ekip sportowych przed trybunami oraz wspólne odśpiewanie hymnu Polski. Na widowni dało się zauważyć prawdziwe emocje - chorągwie dopingowały swoim przedstawicielom okolicznościowymi okrzykami, były oklaski, owacje i śpiewy, w powietrzu unosiły się regionalne flagi, a atmosferę podsycały barwne dygresje komentatora.

Symboliczne medale na zakończenie Wielkich Igrzysk Sportowych wręczał zwycięzcom wicewojewoda kujawsko-pomorski Pan Dariusz Kurzawa wraz z przewodniczącym ZHR - hm. Michałem Butkiewiczem i naczelniczką organizacji harcerek - hm. Marią Brzeską-Deli.

Po zawodach harcerze i harcerki przemaszerowali ulicami Bydgoszczy w imponującej długości kolumnie. Jak skomentował Robert Sawicki, fotograf i instruktor ZHR:
- To największy przemarsz po ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy od czasów jej wyzwolenia.
Wieczorem w Starym Rynku odbył się koncert zatytułowany „Letni wieczór poezji śpiewanej” z udziałem czołówki artystów tego gatunku muzycznego: „Na bani” i „Dom o zielonych programach”. Występ zakończył się punktualnie o 22.00, a zamiast bisu usłyszeć można było doskonale znane harcerskiej braci piosenki: „Pejzaże Harasymowiczowskie” i „Sielankę o domu” w wykonaniu obu zespołów i roztańczonej widowni.

Kolejny koncert dla uczestników zlotu już w sobotę. Zagrają przedstawiciele nurtu reggae: „Etna Kontrabane” i „Majestatic”; konferansjerem będzie Szymon Majewski, który przed laty także nosił harcerski mundur z naszywką ZHR.

Tego samego dnia przed południem instruktorzy zgromadzą się w siedzibie Urzędu Miasta w Koronowie na konferencji zatytułowanej „Służba - możliwości oraz wyzwania u progu dwudziestolecia ZHR”. Gościć będą m.in. dr Joanna Staręga-Piasek, Maciej Płażyński, hm. prof. dr hab. Kazimierz Wiatr, Krzysztof Lisek oraz dr Marian Moszoro.

Mszę świętą na zakończenie Jubileuszowego Zlotu XX-lecia ZHR odprawi Prymas Polski, JE Józef Glemp.

Program zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu marszałka województwa kujawsko-pomorskiego - Pana Piotra Całbeckiego i prezydenta miasta Bydgoszcz - Konstantego Dobmrowicza.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: zlot.zhr.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.