Facebook Google+ Twitter

Gospodarcze projekty partii politycznych

Na kogo głosować? Wiadomości24.pl przedstawiają krótkie zestawienie gospodarczych programów trzech najważniejszych aktorów polskiej sceny politycznej - Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy i Demokratów oraz Platformy Obywatelskiej.

Wybory parlamentarne już za sześć dni. W niedzielę, 21 października dostaniemy możliwość oddania swego głosu. Niestety politycy nie ułatwiają nam podjęcia decyzji, gdyż bardziej zajęci są oskarżeniami, rozważaniem stanu zdrowia kandydatów i układanie zgrabnych, lecz nic nie niosących za sobą haseł niż przedstawianiem w sposób rzetelny i merytoryczny swojego programu i pomysłów na przyszłość, Polskę. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy przygotować i opracować dla czytelników portalu, informacje dotyczące programu gospodarczego trzech partii cieszących się w ostatnich tygodniach największym poparciem społeczeństwa.

Logo Platformy Obywatelskiej. / Fot. screenNajobszerniejszy, a zarazem najbardziej szczegółowy wdaje się być program Platformy Obywatelskiej. Partia ta, między innymi, proponuje zmianę organizacji zarządzania finansami publicznymi, która polegać ma na wprowadzeniu budżetu zadaniowego, dzięki któremu pieniądze nie będą przeznaczane na funkcjonowanie resortów, ale na konkretne działanie i projekty. PO proponuje także wprowadzenie unijnej zasady „n+2”, dzięki której uniknie się wydawania przed jednostki administracji publicznej za wszelką cenę pieniędzy pod koniec roku. Sztandarowym projektem Platformy od kilku lat jest wprowadzenie podatku liniowego, który w programie tej partii promowany jest jako „prosty i sprawiedliwy”. Za ważny punkt uznane zostało także dokończenie prywatyzacji oraz usuwanie barier hamujących rozwój przedsiębiorstw, a stać się to ma możliwe dzięki odbiurokratyzowaniu gospodarki.

Logo PiS. / Fot. screenPrawo i Sprawiedliwość poświęca w swym programie dużo miejsca na przypomnienie sukcesów gospodarczych, które miały miejsce za czasów rządów tej partii, mniej natomiast skupia się na konkretach, zastępując je ogólnikami. Projekt dotyczący podatków wygląda w sposób następujący: 1 stycznia 2009 roku ma zostać ustanowiona nowa, zmniejszona stawka podstawowa, która wynosić będzie 18% dla wszystkich zarabiających do 7 tysięcy złotych miesięcznie, co według wyliczeń przedstawionych w programie obejmie 98,4% wszystkich podatników. Druga i zarazem ostatnia stawka wynosić będzie 32% i obejmie 1,6% osób płacących podatki. PiS chce także, aby dokończyć konsolidację finansów publicznych „tj. wiele instytucji zmienić lub po prostu zlikwidować” oraz narzucić rygorystyczne ograniczenie w wydawaniu publicznych pieniędzy. Pod hasłem „Fiskus przyjazny podatnikowi” kryje się projekt skonsolidowania administracji skarbowej jako odpowiedź na zapotrzebowanie społeczeństwa w zakresie dobrej jakości wykonywanych usług.

Logo LiD. / Fot. screenLewica i Demokraci, w swym programie gospodarczym, wydają się stawiać na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz na pomoc tym, którzy dopiero stawiać będą swoje pierwsze kroki w świecie biznesu. LiD chce ograniczyć o co najmniej jedną trzecią liczbę licencji niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz umożliwić rejestrację firmy przez Internet w przeciągu 3 dni. Małym firmom proponuje się zwiększenie dostępu do kredytów poprzez wzmocnienie Funduszu Gwarancyjno-Pożyczkowego, natomiast dla Polaków pracujących za granicą ma zostać uchwalona abolicja podatkowa w zakresie dochodów uzyskanych w latach 2004-2006. Podjęte mają zostać także działania na rzecz zawarcia umów o unikaniu podwójnego podatku ze wszystkimi krajami, w których pracuje znacząca liczba Polaków. LiD proponuje także ulgę, polegająca na zwolnienie na 3 lata pracodawców z opłat na ubezpieczenie społeczne, pod warunkiem zatrudnienia absolwentów lub rodziców wracających z urlopu wychowawczych bądź rodzicielskich. „Wprowadzimy możliwość stosowania odpisów podatkowych na cele społecznie użyteczne, w tym w szczególności na rozwój kultury narodowej, edukację, sport oraz walkę z patologiami społecznymi” – czytamy w programie.

Przypominamy: 21 października - idź na wybory!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

co ja napisałem - jeszcze raz:
Nie mozna sie nie zgodzić! Ważna wydaje się też być wiara wyborcy w to, że partia na którą głosuje i której tym samym, świadomie lub nie, program wybiera, swoje obietnice spełni. Gdybym o tych właśnie zagadnieniach miał pisać tekst ten wyglądałby zupełnie inaczej:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mozna sie nie zgodzić! Ważna wydaje się też być wiara wyborcy w to, że partia na którą głosuje i której tym samym, świadomie lub nie, swoje obietnice spełni. Gdybym o tych właśnie zagadnieniach miał pisać tekst ten wyglądałby zupełnie inaczej:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przekonujące (+)

Programy są oczywiście ważne, ale liczy się także szacunek poszczególnych partii do (potencjalnego) wyborcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.