Facebook Google+ Twitter

Gospodarka zwolni w 2012 roku, ale spowolnienie będzie niewielkie

Gdy Europa starej Unii pogrążyła się w kryzysie gospodarczym i w większości państw nastał czas recesji, Polska na tle innych państw była i nadal pozostaje na ciągłej linii wzrostu. Niewielki spadek tempa gospodarki nastąpi w tym roku.

 / Fot. Hollem, Howard R/Public DomainWprawdzie sytuacja polskiej gospodarki nie jest tak dobra, jak rok czy dwa lata temu, jednak na tle pozostałych państw EU, wciąż nasz kraj przoduje wskaźnikami wzrostu gospodarczego. Ale rok 2012 może być gorszy niż miniony. Zdaniem analityków i ekonomistów, gospodarka nasza może w bieżącym roku rozwijać się w tempie 3 procent, co będzie oznaką spowolnienia wobec 2011 roku.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) poinformował, że w zeszłym roku PKB w Polsce wzrósł o 4,3 procent - informuje serwis biznes-praca.pl. Mimo wszystko, na tle innych krajów europejskich, nasze wyniki będą w tym roku i tak dobre - podkreśla IBnGR.

Według ekonomisty i polityka, członka RPP, prof. Jerzego Hausnera - tegoroczne spowolnienie PKB nie będzie głębokie. "Natomiast rzecz w tym, aby w dłuższym okresie utrzymać się blisko tego potencjalnego produktu" - powiedział dziennikarzom prof. Hauser - cytuje Interia.pl. Jak dodał - "w kontekście zawirowań rynkowych związanych z sytuacją w Grecji (…) - płynny kurs jest automatycznym stabilizatorem i zabezpieczeniem przed turbulencjami".

Z szacunkowych wyliczeń IBnGR wynika, iż w bieżącym roku, co kwartał będzie postępować spadek tempa wzrostu gospodarki, poczynając od 3,8 procent w pierwszym kwartale do 2,4 procent w czwartym. Także przyszły rok nie będzie zbytnio się różnił od tego pod względem koniunktury gospodarczej. Jednak tempo wzrostu gospodarczego - według prognoz ekspertów - nieznacznie przyspieszy i PKB wzrośnie o 3,2 procent. O jeden procent spadnie bezrobocie - do 12 procent, jak również inflacja - do 2,6 procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.