Facebook Google+ Twitter

Gospodyni obroni i opatrzy rany

Od kilku tygodni członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu starogardzkiego biorą udział w dwóch projektach, podczas których uczą się między innymi zasad udzielania pierwszej pomocy oraz technik samoobrony.

Oba projekty realizuje stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia. Pierwszy z projektów pod nazwą „Pogotowie nie może, gospodyni pomoże” współrealizowany jest przez starogardzki oddział Maltańskiej Służby Medycznej. W ramach tego przedsięwzięcia 90 kobiet przejdzie profesjonalny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.

Kobiety uczyły się między innymi resuscytacji / Fot. Krzysztof Kalkowski

Dlaczego taki projekt?


Czas dojazdu karetki pogotowia ratunkowego do najbardziej oddalonych miejscowości powiatu może przekroczyć nawet piętnaście minut. A w przypadku poważnego zdarzenia lub wypadku każda sekunda oczekiwania może decydować o ludzkim zdrowiu i życiu.

Dlatego dobrze, gdy w pobliżu jest osoba, która przeszła kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. - Pomysł projektu powstał w głowie zastępcy komendanta starogardzkiej Maltańskiej Służby Medycznej. Moim pragnieniem było zorganizowanie go dla kobiet z powiatu starogardzkiego. Jednym z celów kursów jest wszechstronny rozwój kobiet na wsi i nauka zasad udzielania pierwszej pomocy – mówi Alina Jeleń ze stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia. - W projekcie wzięło udział 90 kobiet, od nastolatek po panie, które ukończyły już 60 rok życia.

Krwotok im nie straszny


Każda z przeszkolonych członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, w oczekiwaniu na przyjazd karetki pogotowia ratunkowego, będzie umiała „zaopiekować” się rannym, co w dużym stopniu zwiększy jego szansę na przeżycie lub może zmniejszyć skutki wypadku. Podczas kursu w ramach programu „Pogotowie nie może, gospodyni pomoże” uczestniczki uczą się między innymi jak należy zachować się w otoczeniu poszkodowanego, postępowania w przypadku krwotoku, porażenia słonecznego czy zatrucia. Każda z pań, podczas kursu, zdobywa też wiedzę jak przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową, ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji czy jak w prawidłowy sposób zdjąć motocykliście kask.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

no a o plusie zapomniałam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra inicjatywa, świetnie, że o tym piszesz bo koła gospodyń wiejskich często kojarzą się ze starszymi paniami robiącymi na drutach, a jak widać te wyobrażenia mają się nijak do rzeczywistości.

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.