Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31875 miejsce

Gotowi na debiut?

Od 1982 roku za sprawą konkursów literackich, rozpoczęły się wielkie kariery Feliksa W. Kresa, Marka S. Huberatha, Andrzeja Sapkowskiego czy Tomka Kołodziejczaka. Konkurs literacki - czy jest to złoty środek na udany debiut?

Andrzej Sapkowski / Fot. Szymon Sokół. Wikimedia Commons. Licencja GNU. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Sapkowski.jpgAndrzej Sapkowski, twórca znanego bohatera książkowego, Wiedźmina, czyli Geralta z Rivii, wcale nie zajął pierwszego ani nawet drugiego miejsca w drugim konkursie literackim miesięcznika "Fantastyka". Wyniki ogłoszonego w marcu 1985 roku pojedynku na słowa i przecinki były jednoznaczne: I miejsce w konkursie zajął Marek S. Huberath, na II miejscu uplasował się Jan Maszczyszyn, a dopiero na III podium znalazł się pospołu z Aleksandrem Bukowieckim i Markiem Dyszlewskim, sam Andrzej Sapkowski, który przedstawił czytelnikom debiutanckie opowiadanie "Wiedźmin".

Przyszłość pokazała, że był to sukces na skalę międzynarodową. Wraz z "Wiedźminem" narodził się AS polskiej fantastyki. Wieść gminna niesie, że Sapkowskiemu numer "Fantastyki" z informacją o konkursie podsunął syn, wówczas trzynastoletni, któremu kupowano ten miesięcznik. Opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego zostało szybko zauważone. Głównie dlatego, że rywalizowało z pracami w znanym conanowskim stylu. Wyróżniło się i zasłużyło na dobry debiut.

Nikt prawdopodobnie nie przypuszczał, że po pierwszym konkursie literackim, zorganizowanym przez "Fantastykę", polska proza fantastyczna zyska uznanie jeśli nie na całym świecie, to przynajmniej na Starym Kontynencie. Stało się jednak inaczej. Przygody Geralta z Rivii zostały przetłumaczone na osiem języków. Feliks W. Kres zajął się na poważnie rozwijaniem rzemiosła u młodych pisarzy, jego kącik porad najpierw na łamach "Fenixa", potem w "Magii i Mieczu", a teraz w miesięczniku "Science Fiction" stał się dla wielu piszących "do szuflady" wentylem bezpieczeństwa.

"Fantastyka" przeprowadziła dwa konkursy: pierwszy w 1982 roku, drugi zaś w 1985 roku. Redakcja "Nowej Fantastyki" postanowiła kontynuować tradycję - laureaci ostatniego konkursu tematycznego zostali ogłoszeni w 2003 roku. Po niemal pięcioletniej przerwie "Nowa Fantastyka" zaprasza wiernych i niewiernych czytelników do spróbowania swoich sił w strzelaniu do pióra! Szczegółowe informacje na www.fantastyka.pl.

W XXI wieku, prawie każdy młody autor, rozpoczyna "pisarzenie" od fantastyki. Nic w tym złego. Bo może, gdyby nie to, nie mielibyśmy wspaniałego staropolskiego pióra Anny Brzezińskiej lub mrocznych historii Łukasza Orbitowskiego, o którym mistrz horroru, Stephen King, miał powiedzieć "Who's the fuckin' Orbitowski?".

Rynek księgarski, polski fantastyczny rynek księgarski, wychodząc z poważnego regresu, stawia na młodych i zdolnych pisarzy. Nie jest to zresztą rodzima reguła. Przypadki Catherine Webb i Christophera Paolini potwierdzają tylko tą tezę. Debiutanckie tytuły znalazły się na listach bestsellerów. Oczywiście, nigdy się nie dowiemy, ile w tych książkach jest PR-u i redakcyjnych zabiegów, a ile talentu angielskiej pisarki i amerykańskiego pisarza. Pisanie powieści fantastycznych, albo całkiem inaczej: pisanie powieści fantasy, SF czy powieści głównonurtowych, nie jest najważniejsze. Trawestując znany cytat, pisać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej.

Dlatego też serdecznie zapraszamy do zapoznania się z listą aktualnych konkursów literackich przewidzianych na rok 2008. I jednocześnie przypominamy, że nie tak dawno temu na łamach Wiadomości24 ogłosiliśmy konkurs na opowiadanie fantastyczne.

Życzymy wielu pisarskich sukcesów!

Konkursy:

Zarówno regulaminy konkursów, jak i informacje na ich temat znajdują się na stronach organizatorów.

Konkurs literacki na Bajkę - www.muzykawduszygra.pl
II Ogólnopolski konkurs literacko-plastyczny "Strachy na lachy" - www.glogow.pl
Konkurs prozy fikcyjnej - www.kultura.rybnik.pl
Danse Macabre 2008 - www.polskihorror.pl
Konkurs Nowej Fantastyki - www.fantastyka.pl
IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia - szczegółowe informacje o konkursie udzielane są przez telefon: 0-32 754 34 47
Konkurs Poetycki Kwartalnika Kulturalnego Opcje - www.opcje.net.pl
XX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Wł. Broniewskiego O liść dębu - www.bibl.plock.pl
Ogólnopolski Konkurs Poetycki Mój list do świata Sieradz 2008 - szczegółowe informacje o konkursie udzielane są przez telefon: 0-43 822 25 41.
Konkurs poetycki im. Marii Janion - www.olsztynwschodni.blogspot.com
Konkurs literacki „Chichot Chimery” -www.rasil.home.pl
Wojewódzki konkurs poetycki Inspiracje Herbertowskie - szczegółowe informacje o konkursie udzielane są pod numerem telefonu: 0-32 227 56 02 w. 28 lub 30
III Ogólnopolski Konkurs "Rypiński Album Poetycki" - www.biblioteka-rypin.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.