Facebook Google+ Twitter

Gotowiec na walentynki....

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-02-14 19:11

Namiętność i liryzm, brutalność i subtelność, pożądanie i lęk, udręka i ekstaza. Prawie nikt z nas nie zdołał przecież uciec od Wielkiego Uczucia. Choćby go nawet Wielkie Uczucie pogruchotało.Dlatego nie napiszę Ci piosenki, choć wiem, że tego pragniesz, bo za bardzo Cię kocham; a moje myśli nie mogą przecież powielać banałów, iść przetartymi już szlakami skojarzeń.

Czy miłość jest potrzebą ludzkiej duszy, czy też może raczej skutkiem społecznej presji? Co było pierwsze? Seks czy miłość? Jeśli wierzyć Darwinowi – seks. Skąd więc miłość – ów zbędny z pozoru dodatek do procesu ewolucji? Przecież gdyby miłość nie miała sensu ani racji bytu, ludzie już dawno by się na nią uodpornili.

Namiętność i liryzm, brutalność i subtelność, pożądanie i lęk, udręka i ekstaza. Prawie nikt z nas nie zdołał przecież uciec od Wielkiego Uczucia. Choćby go nawet Wielkie Uczucie pogruchotało.

Wielkie Uczucie kształt swój zawdzięcza Im Dwojgu. Lecz i stylom, w jakich miłuje się w rozmaitych czasach, epokach, kulturach. Przez oblicze miłości prześwituje świat dyktujący miłosny alfabet wraz z regułami jego użycia. Mówiąc o Wielkim Uczuciu należy więc prezentować go na tle zbiorowości, panujących stosunków międzyludzkich, społecznych ocen i norm, uwarunkowań natury psychologicznej, obyczajowej i moralnej; także na tle wzorów postępowania i ideałów osobowych.

Pisać na początku XXI wieku o miłości i uniknąć zarazem banału – to przedsięwzięcie wydawać by się mogło ponad miarę sił literackiego geniusza. Wszystko już było, o wszystkim w tej materii powiedziano, przeanalizowano najsłabsze drgnięcia serca, odkryto filozoficzne reakcje splotów nerwowych, spenetrowano kręte dróżki i szerokie gościńce, którymi kroczy miłość między kobietą i mężczyzną. Literatura – zdawałoby się – ogarnęła wszystko, co można o miłości wyrazić słowami!

Dlatego nie napiszę Ci piosenki, choć wiem, że tego pragniesz, bo za bardzo Cię kocham; a moje myśli nie mogą przecież powielać banałów, iść przetartymi już szlakami skojarzeń.
Nie napiszę Ci piosenki, bo jesteś za bardzo wyjątkowa, bym opisać mógł moją miłość do Ciebie, a słów mi brak i nie chcę Cię obrazić schematami myśli i odczuć.
Nie napiszę Ci piosenki, ale za to będę śpiewająco Cię kochał i zestarzejemy się razem. Nawet tego nie zauważymy – tacy będziemy szczęśliwi!
Obiecuję Ci rozmowę bez końca, bo ponoć 90 procent czasu, jaki spędzają ze sobą zakochani – przypada właśnie na wymianę myśli. I nikt na tej wymianie nie traci!
Nie napiszę Ci piosenki, bo jesteś na to zbyt doskonała i zbyt wyjątkowa. Tak długo czekam, że może aż zanadto Cię wyidealizowałem. Ale warto czekać na doskonałość! Wierzcie mi!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (41):

Sortuj komentarze:

Pozdrawiam wszystkich zakochanych i kochających. Każdy dzień w życiu osób, które czują "coś" do siebie w sensie pozytywnego uczucia powinien być świętem pojmowanym w sposób szczególny i osobisty. O czym ja piszę? Walentynki Co to takiego? link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.03.2009 14:52

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ładnie! Ale moim zdaniem zawsze będzie dobre miejsce i czas, by opisywać wciąż na nowo miłość, w jej nieskończonych przejawach i odmianach, tę miłość która co roku odradza się w nowej formie, w wiecznym cyklu narodzin i śmierci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.02.2009 18:00

+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.02.2009 18:00

Miłóść jest tajemniczym stanem ducha i rzeczywiście oszukać się jej nie da...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, pewnie ma Pan swoje racje. Każdy z nas chce kochać i być kochanym, a nie pogardzanym. Jeśli wyczułabym, że moja miłość jest nie odwzajemniona pozwoliłabym, mu odejść
i przesłała taki link

http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=GpJRLBWYBaA&feature=related

Na pewno bym to przeżywała, ale bym sobie przetłumaczyła, że pięknie było, ale się skończyło
i chciałabym resztki przyjaźni zachować, więc nie powiedziałabym mu żadnego głupiego słowa.

Zaglądałam tutaj często, bo liczyłam, że wśód komentarzy pojawią się jakieś oryginalne liryki. Miałam nadzieję, że temat pobudzi do podrzucania gotowców przez innych poetów. Może jeszcze się tak stanie. Taki serduszkowy kącik :-) Bardzo na to liczę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rotert (16.02.2009 00:11 - to było już 2 dni po walentynkach ;) )
Jeżeli przytoczona w sentencji Mickiewicza poetycka racja tworzy wizję codzienności...

"Moje zamiłowanie do rzeczy poważnych sprawia, że lubię szczególnie rozmawiać z dziećmi."
/A. Maurois/

Dzieci zawsze reagują spontaniczną radością :)


Powalentynkowe pozdrowienie dla Wszystkich w wątku komentarzy.
W sumie każdy komentarz ma swoją rację, ponieważ poważne uczucie, jakim jest miłość - ma wiele barw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu powiem, że miłość do kochanej osoby, wyrażamy nie tylko pięknymi słowami.
Miłość, to także dzielenie trosk i radości, wspieranie się w trudnych momentach życia, zrozumienie
potrzeb partnera/ki,
Tu, z walentynkowej okazji, dopuściliśmy do głosu poezję; i dobrze, bo na co dzień rzadko o niej pamiętamy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.