Facebook Google+ Twitter

Gowin, Godson i Żalek głosowali wbrew PO i Tuskowi

Główny buntownik wśród trzech muszkieterów, poseł Gowin, powiedział: Głosowałem tak, jak uważam, że jest to zgodne z interesem Polaków. Likwidacja progu ostrożnościowego powoduje, że się zadłużymy. Można było wcześniej ciąć wydatki...

 / Fot. Wikimedia CommonsW PO coraz mocniej narasta wewnętrzne zło. Rozbicie partii widoczne gołym okiem, zaczyna wyłazić jej szefowie bokiem. W żywotnej rządowej sprawie łatania dziury w budżecie, dla której kołem ratunkowym ma być usunięcie pierwszego progu ostrożnościowego, wzięli górę "trzej muszkieterowie". Takie miano mają posłowie: Gowin, Godson i Żalek – z nadania mediów. Konserwatywny nieformalny klub trzech muszkieterów głosował dwukrotnie przeciwko takiemu rozwiązaniu, wstrzymując się od głosu. Tłumaczą swoje podejście do sprawy względami głębokich uczuć i woli, w interesie społeczeństwa polskiego.

Mimo to nowelizacja ustawy o finansach publicznych, nowelizacja dotycząca zawieszenia pierwszego progu ostrożnościowego (50%), stała się faktem. Można powiedzieć – udało się. Honor rządu uratowany. Także ministra finansów Jacka Rostowskiego i oczywiście premiera Tuska. Inaczej – jeden i drugi, jako ludzie bez honoru, musieliby szukać swoich argumentów w zatykaniu dziury w kasie państwa, gdzieś dajmy na to - w Wysokim Sejmie Niebios. A tak, póki co, mogą spać spokojnie. Dziura jest i będzie, ale zatkają jej dno paragrafy ustawy, która podnosi poprzeczkę progu ostrożności nieco wyżej.

Zobacz zdjęcia (12) - trzej posłowie PO: Jarosław Gowin, John Godson i Jacek Żalek - wstrzymali się od głosu w głosowaniu nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych dotyczącym zawieszenia pierwszego progu ostrożnościowego. Szef klubu PO Rafał Grupiński zapowiedział, że jeśli nie poprą rządowego projektu, to prawdopodobnie czeka ich zawieszenie w prawach członka klubu PO.

Dług publiczny państwa przekroczył już 50 proc. PKB, dlatego w tym roku nie można zwiększyć deficytu "ponad zapisany w ustawie budżetowej". Minister finansów Jacek Rostowski robił, co można, aby legalnie zwiększyć deficyt, więc trzeba było zawiesić ograniczenia prawne, i stąd zaproponowana nowela ustawy finansowej.

Opozycja grzmiała i wściekała się, że tandem: Tusk-Rostowski "zaczyna majstrować przy bezpiecznikach chroniących finanse publiczne", co jest niebezpieczne, wręcz groźne dla Polski. Gowinowcy przyłączyli się do tego chóru i wywołali niemałe oburzenie w PO. - Wstrzymując się od głosu, Gowin, Żalek i Godson wspierają opozycję i ustawiają się poza Platformą – mówił mediom poseł Andrzej Halicki z zarządu Platformy.

Przed piątkowym (26 lipca) głosowaniem Sejmu, szef Klubu Parlamentarnego PO, Rafał Grupiński zapowiedział, że jeśli trzej muszkieterowie tym razem znów się nie podporządkują dyscyplinie, będą ukarani. Po głosowaniu, premier oświadczył, że na razie nie będzie kar dla trzech posłów PO, którzy złamali dyscyplinę w głosowaniu dotyczącym zniesienia pierwszego progu ostrożnościowego. Można to rozumieć jednak, że kara została odroczona. Tak czy inaczej, dzięki dzisiejszej decyzji Sejmu, rząd będzie mógł "podnieść tegoroczny deficyt". Podnieść o 16 miliardów złotych, czyli do 53 mld.

Główny buntownik, wśród trzech muszkieterów, Jarosław Gowin, powiedział potem: Głosowałem tak, jak uważam, że jest to zgodne z interesem milionów Polaków. Likwidacja progu ostrożnościowego prowadzi do tego, że zadłużymy się. Można wcześniej było ciąć wydatki, zwiększać dochody. Samo oprocentowanie transakcji finansowych na najmniejszym poziomie doprowadziłoby do likwidacji dziury ministra Rostowskiego.

Poseł podkreślił, że trzej jego koledzy z PO, którzy wstrzymali się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy, podjęli trudną decyzję, "politycznie kosztowną". - Ale są sytuacje, kiedy w polityce trzeba powiedzieć "tak-tak, nie-nie", stanąć na gruncie prawdy i interesu Polaków – tłumaczył i uzasadniał dziennikarzom, Gowin.

Premier Donald Tusk wyraził opinię, że ewentualne kary dla nieposłusznych: Gowina, Żalka i Godsona powinny zapaść dopiero po zakończeniu wyborów na szefa PO. Jarosław Gowin jest przecież oficjalnym konkurentem Donalda Tuska. Premier dodał, że poprosił szefa klubu PO, Rafała Grupińskiego i rzeczniczkę dyscypliny klubowej - Iwonę Śledzińską-Katarasińską, aby przynajmniej na czas oddolnych wyborów szefa PO, "wstrzymali się z karami dla tych posłów". Dobrze trzymać wrogów na muszce w stanie niepewności…

Przeczytaj - premier powiedział: Na razie nie będzie kar dla Gowina, Żalka i Godsona - interia.pl.

Sejm rozweselił w piątek serca ministra finansów i premiera. Przyjął większością głosów, sprawozdanie rządu z wykonania budżetu z 2012 roku i przyznał absolutorium rządowi Donalda Tuska. Posłowie: Gowin, Godson, Żalek – podobnie jak w sprawie nowelizacji ustawy finansowej - wstrzymali się od głosu.

Rozpędzony na drodze do partyjnego zwycięstwa Jarosław Gowin, powiedział po głosowaniu w Sejmie w piątek dziennikarzom, że "po południu wyjeżdża do Suwałk, gdzie rozpoczyna kampanię na przewodniczącego PO i do 18 sierpnia na tym będzie się koncentrował". - Nikt z nas nie gustuje w roli męczennika. Chcemy pozostać w PO, ale jednocześnie jesteśmy zdeterminowani, by działać na rzecz przemiany naszej partii – powiedział urokliwie i troskliwie o losy partii, poseł Gowin.

Dodał, iż walczy o to, aby Platforma Obywatelska była taką partią, "jaką miała być od swojego zarania". - Wierzę, że ludzi, którzy podzielają moje poglądy, jest w PO więcej niż wydaje się to tym, którzy w ideały PO dawno stracili wiarę – zaznaczył z przekonaniem.

W weekend także Donald Tusk opuszcza Warszawę i jedzie w Polskę. Wyrusza na bliskie spotkania z działaczami Platformy. Już w piątek, według "Gazety Wyborczej", po sejmowych głosowaniach premier udał się do Gdańska, w sobotę będzie w Koszalinie, w niedzielę - w Łańsku w woj. warmińsko- mazurskim, a w przyszły weekend pojedzie do Torunia lub Bydgoszczy.

Trasy dwóch "platformianych konkurentów" na razie się na pewno nie przetną. Jarosław Gowin – jak zapowiedział - w sobotę będzie w Suwałkach, a w niedzielę w Olsztynie. Pretendent do władzy szefa partii i premiera rządu roześle również listy do ponad 42 tys. członków PO - przedstawi w nich pokrótce swój program i poprosi ich o poparcie.

Na koniec drobna refleksja o trzech politykach PO, których sposób działania nawiązuje do "Trzech muszkieterów" pierwszej część trylogii Aleksandra Dumasa, o czterech muszkieterach – Atosie, Portosie, Aramisie i D'Artagnanie. Powiedzenia powieściowych bohaterów doskonale odzwierciedlają trzech zbuntowanych Gowinowców. Politycy czerpią z dorobku myśli i mądrości muszkieterów. Oto przykład: "Milczenie jest ostatnią rozkoszą nieszczęśliwych". – Myślisz więc, panie, iż mam się czego obawiać?... – pyta d‘Artagnan. "Wszyscy za jednego, jeden za wszystkich".

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 29.07.2013 11:42

Panie STanisławie, zazdroszczę takiej ilości odsłon. To niespotykane już dzisiaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju : latanie do Sopotu to "małe piwo" w porównaniu z niszczeniem klasy średniej przez ekipę Tuska. Tu koszty można wyliczać na miliardy. Co do Gowina, to nie ma pewności o co mu chodzi w tej chwili. Na dwoje babka wróżyła : albo chce coś zmienić w PO, albo myśli o swojej karierze politycznej. Może być też jedno i drugie. Co będzie, przekonamy się dopiero za jakiś czas (jak zwykle w polityce).

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jadwiga Kowalczyk : rozmawiałem kiedyś z p.Gowinem. On doskonale zdaje sobie sprawę z fali rozczarowania rządami Platformy, z tego, że ludzie są po prostu wściekli, że kolejna ekipa ich oszukała.

W sejmie jest rzeczywiście sporo karierowiczów, zdecydowanie za dużo, jak na reprezentację społeczeństwa. Jest jednak paru "społeczników" - ludzi którzy chcą coś robić. Wielu kłamie w żywe oczy. Trzeba jednak starać się odróżnić ziarna od plew...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie

Łukasz Wolski - kobyła ta sama, ale nie taka sama. :)

Mateusz Jarosz - mam wrażenie, że po kilku latach od wyborów, wiekszośc posłów zgubiła odpowiedzialność za kraj, deklarowaną w trakcie kampanii, a skupiła się na utrzymaniu immunitetu poselskiego bez względu na korozję pierwotnych zobowiązań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tutaj się Pani myli... Pani Jadwigo...
to nie jest ta sama kobyła... porównać PO sprzed 5-6 lat z tą obecną nie sposób. I może o to Gowinowi chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisałem kiedyś, że "Gowin musi odejść". Rok temu!
Czlowiek, który ma własne zdanie nic nie znaczy w maszynce do głosowania, kręcącej spustoszenia w naszych umysłach i ... portfelach.
Najtrudniej przyznać się do własnej głupoty. I Tusk ze swoją zgrają dobrze o tym wiedzą.

Rozumiem, że wielu komentatorów nie dopuszcza do myśli by istniała możliwość wyartykułowania własnego zdania. I uważają to za niebywałe osiągnięcie cywilizacyjne. Całe szczęście, nie wszyscy uważają to za szczyt osiągnięć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jadwiga Kowalczyk : kobyła okazała się zwykłym osłem, ale nie to jest najważniejsze. Gowin może być (chociaż oczywiście mogę się mylić) idealistą, który ma plany przeobrażenia PO. Ta partia może być, oczywiście nie do reformy, zepsuta i zdemoralizowana. To wyjaśniałoby, dlaczego Gowin "nie zmienia kobyły". Jednak kwestię odpowiedzialności wobec Polaków, a nie partii zostawia Pani bez odpowiedzi. A to jest sprawa kluczowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gowin zna wie tajemnic tej partii możliwe,że tu tkwi przyczyna dla której Tusk nie odważy się wyrzucić z partii, bo jak wyrzuci, to Gowin będzie sypał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateusz Jarosz - jak sie nie chce dłużej czegoś firmowac, to się wychodzi z towarzystwa, a nie jedzie na tej samej kobyle do innego płota.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorzu, a działania których polityków nie są adresowane do wyborców? Napisałeś to, jak gdyby Gowin był jakimś wyjątkiem...

Pani Jadwigo, mocno prawdopodobne, że takie są intencje Gowina. A może trochę inne, tego pewny jest tylko on sam. A co miałby zrobić, gdyby chciał jednak zostać w PO, bo jest z nią emocjonalnie związany? A nie podobają mu się jej ostatnie poczynania? Ma siedzieć cicho?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.