Facebook Google+ Twitter

Gowin kontra kobiety. Sprawa praw człowieka i równego traktowania

Kobiety polskie od wieków walczyły o emancypację. Także europejskie. Nasilenie walki przypadło na przełom XIX i XX w. Od tamtej pory dużo zyskały na równości z mężczyznami, ale nie wszystko. Teraz Rada Europy chce wyrównać zaległości. Ale w Polsce jest opór.

Rada Europy zaleca państwom UE przyjęcie stosownej konwencji. Ma jednak - jak przed wiekami - silny opór. W Polsce jednym z głównych oporników jest Kościół, a jego przedstawicielem w rządzie minister sprawiedliwości, Jarosław Gowin. Mimo oporu w sprawach zmian – są instytucje i organizacje, które dzielnie walczą w interesie kobiet.

Czynią to przede wszystkim: Gabinet Cieni Kongresu Kobiet oraz 45 pozarządowych organizacji zrzeszonych w Koalicji na rzecz Równych Szans. Apelują one do rządu polskiego o podpisanie Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej.

Konwencja Rada Europy ma m.in. chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy i dyskryminacji. Nakłada na państwa prawne obowiązki takie jak zapewnienie oficjalnej całodobowej infolinii dla ofiar przemocy, odpowiedniej liczby schronisk i ośrodków wsparcia, a także przygotowania procedur przesłuchań "chroniących przed wtórną wiktymizacją" i zbierania danych w sprawie przestępstw z uwzględnieniem płci.

Jednym z warunków ratyfikacji konwencji przez Polskę jest konieczność zmiany przepisów dotyczących trybu ścigania gwałtu, który obecnie ścigany jest u nas na wniosek ofiary, a nie z urzędu.

Na tle treści i zakresu konwencji doszło w Polsce do silnego sporu pomiędzy pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania, Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, która uważa, że dokument należy jak najszybciej ratyfikować a ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, który widzi w nim "wyraz ideologii feministycznej", służący "zwalczaniu tradycyjnej roli rodziny i promowaniu związków homoseksualnych".

Według ministra Gowina niektóre zapisy konwencji Rada Europy są sprzeczne z konstytucją RP. To ciekawa uwaga, zwłaszcza, że nikt więcej prócz ministra Gowina, który w dodatku nie ma spraw kobiet w zakresie swoich kompetencji, nie dostrzega sprzeczności konwencji z konstytucją RP.

Opinie ministra sprawiedliwości wywołały oburzenie, m.in. Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet. Według Gabinetu Cieni elementem godności każdego obywatela i każdej obywatelki jest wolność od przemocy. A prawem kobiet jest żądać aktywnej polityki państwa, które ma obowiązek gwarantować tę wolność. Takie oświadczenie do mediów napisała w imieniu Gabinetu Cieni, prof. Danuta Huebner.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dodam, że w Polsce ,prawo i społeczeństwo, kobiete ,która jest zle traktowana przez męża, tak samo się traktuje i identycznie jak Jej męża krzywdziciela. A nieraz z większą pogardą . A pomoc jest taka, że agresor po tej pomocy jest jeszcze bardziej agresywny. I gdyby w Polsce traktowano by poważnie dobro ofiary domowej , mało by bylo małżeństw sakramentalnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdy w Polsce dojdzie do podpisania tej konwencji , prawo bedzie musiału obnażyć marno kondycje rodzin polskich . I okaże się , że nauczanie katolickie jest dalekie od rzeczywistości. Dzisiaj prawo nie jest za kobietą bito i gwałconą i która chce szczęścia. Kobieta skrzywdzona, przez prawo i społeczeństwo i moralność jest zmuszana do trwania w niewoli . Gdyż problemem jest dla państwa jest co zrobić z krzywdzicielem. Nie chce go utrzymywać w specjalnych ośrodkach i więzieniach. Państwo woli aby ofiara miała krzywdziciela na karku. A statystyki pełnych rodzin były piękne. Dzisiaj prawo i Kościół nic nie robi aby pomóc kobiecie. Tylko się naucza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 No Nie
  • No Nie
  • 05.05.2012 15:18

AMEN -,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.