Facebook Google+ Twitter

Gowin w Wieliczce: sąd nie zostanie zlikwidowany

24 marca w Wieliczce, odbyło się spotkanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina z mieszkańcami i pracownikami tamtejszego sądu.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaSąd Rejonowy w Wieliczce powstał w 2003 r. Obecnie zatrudnia blisko 90 osób, z czego 14 to stanowiska sędziowskie. Trafiają tam sprawy cywilne, karne i wykroczenia. Swoim zasięgiem, obejmuje obszar gmin: Biskupice, Kłaj, Wieliczka, Niepołomice, Mogilany, Świątniki Górne, Skawina.

Rocznie, rozpatruje kilkanaście tysięcy spraw - według proponowanej reformy sądownictwa, którą Gowin zapowiedział w styczniu br., miał on być zlikwidowany. Mieszkańcy obszaru działania wielickiego Sądu, zdecydowanie nie podzielali pomysłu ministra.

Stanowisko w tej sprawie zajął również burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł, który w swoim oświadczeniu z 17 stycznia 2012 r. stanowczo sprzeciwił się pomysłowi likwidacji wielickiego sądu, zwracając uwagę ministra na szkodliwe skutki społeczne wywołane taką decyzją.

Po wielu apelach Jarosław Gowin postanowił spotkać się z coraz mniej przychylnie patrzącą na jego poczynania grupą mieszkańców Wieliczki i pracownikami tamtejszego Sądu. Sala w Centrum Kultury i Turystyki była wypełniona po brzegi. Każdy z przybyłych, czekał na konkretne informacje, których jednak nie otrzymał. Jarosław Gowin przekonywał, że doskonale wie, jak ciężko pracują osoby zatrudnione w wielickim Sądzie, oraz, że są najgorzej wynagradzaną grupą w sferze budżetowej.

Pewnie nie zmieni się to w najbliższym czasie, bo Minister wielokrotnie podkreślił braki w budżecie, które będą się przekładać na cięcia i oszczędności.
Podczas wielickiego spotkania, padły jednak, zadowalające wszystkich, zapewnienia, że Sąd Rejonowy w Wieliczce nie zostanie zlikwidowany! Gowin stwierdził, że w małych sądach jest bardzo duża funkcyjność oraz fluktuacja sędziów.

W związku z tym, planuje ich przekierowania pomiędzy różnymi sądami.
Zarówno wieliczanie, jak i pracownicy sądu obecni na spotkaniu, odetchnęli z ulgą. Niestety minister sprawiedliwości pozostawił bez odpowiedzi jeszcze wiele pytań. Zapowiedział, że w najbliższych dniach ukaże się nowe rozporządzenie, regulujące pracę małych sądów. Czego tym razem można się spodziewać?

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.