Facebook Google+ Twitter

Gowin zbiera podpisy pod ustawą bioetyczną

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-19 19:23

Ponad 70 posłów z klubu Platformy Obywatelskiej podpisało się pod projektem ustawy bioetycznej, przygotowanej pod kierunkiem Jarosława Gowina. Poseł PO ma nadzieję na zdobycie podpisów niemal połowy członków swojego klubu, czyli około stu parlamentarzystów.

W rozmowie z KAI, poseł zapowiada, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacyjnej przerwie złoży swój projekt. Jednocześnie złożony ma być alternatywny projekt posłanki Platformy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, który cieszy się podobnym poparciem w klubie PO. Jednak prawodopodobnie żaden z nich nie zyska miana oficjalnej propozycji klubu PO, natomiast będą to projekty poselskie.

Projekt ustawy ,,o ochronie genomu ludzkiego i embrionu ludzkiego oraz Polskiej Radzie Bioetycznej", przygotowany pod kierunkiem Jarosława Gowina, zakłada m.in. zakaz niszczenia i zamrażania ludzkich embrionów oraz klonowania ludzi. Dopuszcza metodę ,,in vitro" tylko dla par małżeńskich i przy korzystaniu z gamet osób żyjących.

Dopuszcza tworzenie najwyżej dwóch embrionów i ograniczenia wiekowe dla kobiet poddających się metodzie sztucznego zapłodnienia do 40 lat. Zakłada też przepisy regulujące eksperymenty naukowe na ludziach oraz prawo do rezygnacji z uporczywej terapii.

Ustawa ustanawia ponadto Polską Radę Bioetyczną i Urząd ds. Biomedycyny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.