Facebook Google+ Twitter

Gowin: Ziobro i Kurski chcą unicestwić Kaczyńskiego. W 2011 roku PiS się rozpadnie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-11-15 07:22

- Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski mają jeden cel: unicestwić politycznie Jarosława Kaczyńskiego. Dzisiaj robią to jego własnymi rękami. Po przegranych wyborach w 2011 r., Ziobro podejmie próbę przejęcia władzy nad partią, zbuntuje się przeciw temu zakon PC i PiS się rozpadnie. To jest najbardziej prawdopodobny scenariusz - mówi Jarosław Gowin, poseł PO w rozmowie z Dorotą Kowalską.

Jarosław Gowin / Fot. Wikimedia Commons lic. 3.0Jak Pan ocenia ewentualne szanse nowego ugrupowania, które mieliby utworzyć m.in. Joanna Kluzik-Rostkowska, Elżbieta Jakubiak i Paweł Poncyljusz?
- To są politycy, których lubię, cenię i zgadzam się z częścią ich poglądów. Dobrze im życzę, ale nie wróżę im wielkich szans powodzenia. Wydaje mi się, że w tej chwili na polskiej scenie politycznej nie ma miejsca na nowe ugrupowanie, zwłaszcza po jej prawej stronie, gdzie oni się lokują.

Ale to - wydawałoby się - rozsądne osoby i cieszące się sporą sympatią wyborców.
- Oni należą do tego grona polityków w Polsce, których cenię najwyżej. Natomiast obawiam się, że mogą stać się generałami bez armii. Do utworzenia partii potrzeba nie tylko znanych, szeroko rozpoznawalnych i sympatycznych twarzy oraz ciekawego programu, bo jedno i drugie mają, potrzeba jeszcze tysięcy wolontariuszy, nie tylko w dużych miastach, ale też w miasteczkach i na wsiach. Obawiam się, że rok do wyborów to za mało czasu, aby zdołali stworzyć sobie takie zaplecze.

Liczy się już posłów PiS, którzy mogli odejść do tego ugrupowania. Nie obawia się Pan, że taka nowa partia byłaby także atrakcyjna dla Pana klubowych kolegów, zwłaszcza tych o bardziej konserwatywnych poglądach?
- Akurat dobrze znam nastroje panujące w konserwatywnej części Platformy i wydaje mi się, że nikt z posłów tego prawego skrzydła nie jest zainteresowany udziałem w nowym projekcie politycznym. Po pierwsze dlatego, że czujemy się w tej chwili dowartościowani w Platformie, mamy silną reprezentację we władzach klubu. Po drugie: jest to także kwestia odpowiedzialności za Polskę, przepraszam, że mówię tak patetycznie, ale odchodzenie w tym momencie z Platformy byłoby osłabieniem rządu, a co za tym idzie - państwa i nie wiedzę żadnego powodu, aby ktokolwiek z Platformy miał przechodzić do nowej inicjatywy politycznej.

I Jarosław Gowin też się tam nie wybiera?
- Z całą pewnością nie. Chociaż nie ukrywam, że w ewentualnej partii pani Kluzik-Rostkowskiej i Pawła Poncyljusza
chętnie widziałbym przyszłego koalicjanta Platformy wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym, a nie zamiast PSL, co od razu podkreślam. Jednak, z mojego punktu widzenia, najlepszym rozwiązaniem byłoby wstąpienie tych polityków, których - jeszcze raz podkreślę - bardzo cenię, do Platformy. Myślę, że naturalnym miejscem dla nich jest właśnie prawe skrzydło PO.

Pytanie, czy Platforma chętnie widziałaby tych polityków w swoich szeregach, bo deklaracje co do tego są różne.
- Najpierw zależy to od tego, czy oni widzieliby się w szeregach Platformy. Na razie krytycznie wypowiadają się o polityce rządu i Donalda Tuska.

Więc jaka czeka ich przyszłość? Niebyt polityczny?
- Powiem jedno: oni są zbyt wartościowymi politykami, żebyśmy sobie mogli pozwolić na ich utratę. Nie "my" Platforma Obywatelska, ale "my" Polska. Na razie próbują stworzyć własne ugrupowanie, jeżeli im się to nie powiedzie, wtedy będzie pora na rozmowy, które Platforma może z nimi podjąć.

Panie Pośle, chodzi taka pogłoska, że to Grzegorz Schetyna podburzył ludzi z PiS i zainspirował do odejścia z partii Jarosława Kaczyńskiego.
- To typowa plotka wymyślona przez tych, którzy dopatrują się w polityce o wiele więcej ukrytych den, niż w rzeczywistości istnieje. Dobre relacje z marszałkiem Schetyną ma rzeczywiście wielu z tych do niedawna polityków PiS, ale oni mają także dobre relacje ze mną. A ręczę pani, że nie namawiałem ich do wyjścia z PiS.

Czytaj więcej w Polsce
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Tomasz masz rację, ten temat jest decydujący w polskich , wszelkich mediach. No, ale o czym tu mówić....o wzrastającej inflacji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

za GW :'' Eurodeputowany Janusz Wojciechowski oraz m.in. byli europosłowie Bogdan Pęk i Zbigniew Kuźmiuk wstąpili formalnie do Prawa i Sprawiedliwości. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że jest to wzmocnienie PiS''


Haha nowa jakość !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jeszcze raz... Się rozgadałem, ale żeby było jasne: jestem bardzo negatywnie nastawiony wobec wszystkich partii działających dziś na scenie politycznej. Wszystkich, bo wszyscy są siebie warci, czy g... warci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew
  • Zbigniew
  • 15.11.2010 11:17

re: Tadeusz Zaj

"Niech się rozpadają, najlepiej na człony i członki. " - toś peowiec!
Poznać to po wysokiej kulturze - a'la Graś!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z wypoczynku niedawno wróciłem, ale kolejny na pewno nie zaszkodzi :)
Co do reszty... Oglądam TVN24 ("często, gęsto", jak się zwykło mawiać w moich stronach). Codziennie dzień w tej stacji zaczyna się tak samo: od rozłamu w PiS, codziennie zapraszani są nowi goście, tylko nikt nie wpadł na pomysł, żeby do rozmowy o PiS zaprosić jakiegoś "pisowca". Do PiS, jako do partii, czy ogólniej - pewnej grupy społecznej, pałam bardzo negatywnymi odczuciami, tak jak do Platformy, SLD, KGB, CBA, LPR, PSL, ZUS i KRUS, jednak denerwuje mnie fakt, że wielu dziennikarzy, nie tylko zresztą z TVN24, o PiSie rozmawia w myśl zasady: "nic o nich, z nimi" i/lub "nic o nich, bez nas". Pamiętam jak z PiSu przed ostatnimi wyborami odszedł poseł Mężydło - już wtedy pojawić się PiS - wierząc medialnym przekazom - zaczął się rozpadać. W wyborach jednak - mimo oddania władzy - zdobyli więcej głosów, niż we wcześniejszych, kiedy władzę tę zyskali. Od tamtej chwili mija 3 rok, a PiS jakoś dalej się nie rozpadł. Pamiętam jak Borowski uciekł z tonącego statku zwanego Sojuszem LD, zaraz po aferze Rywina i zabrał ze sobą kilku innych posłów postpeerelowskiej partii. Wtedy Sojuszowi wróżono rychłą zagładę, a "beton" - jak widać - trzyma się do dziś...
Jak się PiS rozpadnie, to się rozpadnie. I nawet dobrze, bo takie nazwiska, jak Kurski, Ziobro, czy ten Karski cały, to działają na mnie jak płachta na byka, tylko, że w tym wypadku nie mam niestety rogów, którymi mógłbym ich pokłóć.

Tak czy inaczej, jeżeli rozpad PiS jest już taki pewny, to po co w ogóle sobie PiSem głowę zaprzątać, skoro są wszyscy na wylocie? Pogadajmy o budżecie, o Afganistanie, o drugiej części raportu WSI, o służbie zdrowia, o policyjnych emeryturach, o nowej konstytucji, o zmianach jakie w Traktacie Lizbońskim próbują narzucić nam nasi zachodni odwieczni przyjaciele Germanie. Porozmawiajmy o nieprawidłowościach w podległym ministrowi Klichowi resorcie i w całej armii w ogóle, o obostrzeniach dla palaczy. Ewentualnie możemy zawsze pogadać o pogodzie. Będzie apolitycznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Osuch radze pojechać na wypoczynek, jest taka piękna pogoda. Zaczyna pan generalizować i uogólniać, gdzie podział się pana analityczny umysł?
Z drugiej strony z pana wypowiedzi widać jak cały naród pochylił się nad tą frakcją i z jaką troską się do niej odnosi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm... Może by tak Gowina spytać o narkomanów na listach wyborczych PO, może o dług publiczny, może o służbę zdrowia, może o projekt ustawy o in-vitro, nad którym poseł Gowin od dawna pracuje...

Włączam TV, co widzę? Twarze polityków PO, SLD, niezrzeszonych, wszystkich, byleby nie z PiS, gadających o... sytuacji w PiS (sic!)
Włączam radio, co słyszę? Głosy polityków PO, SLD, niezrzeszonych, wszystkich, byleby nie z PiS, gadających o... sytuacji w PiS (sic!)
Otwieram gazetę, co czytam? Wywody polityków PO, SLD, niezrzeszonych, wszystkich, byleby nie z PiS, gadających o... sytuacji w PiS (sic!)
Wchodzę na "pudelka", w co klikam? W zdjęcie Hołdysa gadającego o... sytuacji w PiS.
Chyba jedyną osobą, która o sytuacji w PiS nic nie mówiła (jeszcze) jest Krupa z "Tap Madl", ale ui na nią przyjdzie czas.

Komentarz został ukrytyrozwiń
treżwy
  • treżwy
  • 15.11.2010 10:33

a no ,to niech ten "mądral" z PO dołączy do nich,może wreszcie z nimi popłynie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech się rozpadają, najlepiej na człony i członki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.