Facebook Google+ Twitter

GPS w Małopolsce. Lokalizacja z dokładnością do 2 cm

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-09-28 23:11

Od 24 do 30 satelitów, wchodzących w skład wojskowego systemu nawigacyjnego USA będzie śledzić każdy ruch karetek pogotowia - najpierw w Krakowie i okolicy, wkrótce w dwóch innych powiatach, a w końcu w całej Małopolsce.

Tak w skrócie można opisać działanie systemu GPS, przygotowanego na zlecenie tutejszego Urzędu Marszałkowskiego.
To pierwszy tego rodzaju system nawigacji satelitarnej w Polsce. Składa się ze stacji referencyjnych w Nowym Targu, Tarnowie i Proszowicach oraz centrum obliczeń w Krakowie. Dzięki zastosowaniu supernowoczesnych technologii można przy jego pomocy lokalizować obiekty z dokładnością do 2 cm (dotychczasowe systemy miały tolerancję 2-5 m).
GPS posłuży przede wszystkim do wspomagania zarządzania Zespołami Ratownictwa Medycznego. Będzie wykorzystywany także w pracach geodezyjnych i budowlanych, w rolnictwie i leśnictwie, a nawet badaniach archeologicznych. Będzie go można bezpłatnie używać także podczas górskich wędrówek i do nawigacji samochodowej, pod warunkiem posiadania odbiornika GPS.
Od 1 października chętni mogą pobrać potrzebne kody dostępu po wypełnieniu zgłoszenia na stronie internetowej: www.gps.malopolska.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.