Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4444 miejsce

Gra "Kryptonim Wolność" przeniosła Kościan w czasy powstania wielkopolskiego

Postacie sprzed wieku rozjaśniły ponury, śnieżny dzień. Na ulicach Kościana pojawili się powstańcy, żołnierze, gazeciarze w strojach wraz z rekwizytami upamiętniając powstanie wielkopolskie (1918-1919).

Gra miejska zatytułowana "Kryptonim Wolność" daje posmak przygody, bliższy Plakat zachęcający do wzięcia udziału w grze. / Fot. fot.: Paweł Jankowskikontakt z historią i możliwość zaistnienia w "ożywionych" realiach sprzed niemal stu lat. 93 lata temu, 16 lutego 1919 r. zakończyło się powstanie wielkopolskie za sprawą rozejmu w Trewirze. Niepodległościowa historia znalazła wyraz wdzięcznego hołdu dzięki urokliwej konwencji podróży w przeszłość.

Gra "Kryptonim Wolność" została pomyślana dla uczestników w wieku 14-26 lat, zaś wycinek powstańczych dziejów miasta w jakich osadzono widowisko przybliżają organizatorzy na stronie miejscowego Muzeum Regionalnego im. dr Henryka Florkowskiego: "Ma przypomnieć historię odbicia broni z niemieckiego arsenału usytuowanego w szpitalu neuropsychiatrycznym w Kościanie w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku przez grupę nastoletnich harcerzy z kościańskiej Rezerwy Skautowej im. Jana III Sobieskiego i wyzwolenia przez nich miasta."

"Szybko, zaraz mogą mnie odprowadzić." / Fot. fot.: Paweł Jankowski Napotkani przeze mnie żołnierze pozwolili zrobić sobie zdjęcie zaznaczając nerwowo: "Szybko, zaraz mogą mnie odprowadzić." Reakcje wojskowych wytłumaczył gazeciarz: "Koncept jest podobny harcerskim podchodom. W tym zadaniu nie można dać się złapać, by nie zostać odprowadzonym na odwach." Gracze zapoznawani z kolejnymi wskazówkami zdobywają punkty wykonując zadania. Podążając powstańczym szlakiem można odnieść zwycięstwo, które Uczestnicy gry miejskiej "Kryptonim Wolności". / Fot. fot.: Paweł Jankowskipozwala na realizowanie wespół z rekonstruującymi wydarzenia akcji zdobycia arsenału i wciągnięcie biało-czerwonej flagi.

Gra i jej uczestnicy sprawiają szalenie sympatyczne wrażenie.

W pobieżnym rysie i największym skrócie: Powstanie Wielkopolskie miało swój początek 27 grudnia 1918 r. Mieszkańcy Wielkopolski po ustaniu działań I Wojny Światowej żądali od państwa niemieckiego zwrócenia ziem zaboru pruskiego. Rozwój wydarzeń znalazł kulminację w niemieckich próbach mających na celu nie dopuścić do wizyty Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Wzburzenie polskich obywateli przeistoczyło się w powstanie obejmujące kolejne wielkopolskie miasta i wsie.
Egzemplarz "retro". / Fot. fot.: Paweł JankowskiGazeciarz z "Kościańskim Dodatkiem Nadzwyczajnym". / Fot. fot.: Paweł Jankowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wychowanie patriotyczne u nas od dość dawna kuleje. Może jest to jeden z niewielu przebłysków czegoś pozytywnego w tym wychowaniu?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zuzia
  • Zuzia
  • 16.02.2012 23:17

Fajne to było .:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra lekcja historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.