Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10969 miejsce

Gra lekiem na szary XXI wiek? "Walc stulecia" R.A. Ziemkiewicza

"Walc stulecia" Rafała A. Ziemkiewicza to pesymistyczna powieść o przyszłości naszej cywilizacji. Świat, w którym wirtualna rzeczywistość zastępuje teraźniejszość jest zbudowany na słabych fundamentach. Zbyt słabych. Polityka jest sterowana przez specjalistów, a Procedura Kreowania Autorytetów nakazuje im odpowiednie, wymuszone odpowiedzi, zachowania. Tu nie ma miejsca na indywidualność.

Okładka "Walca stulecia" Rafała A. Ziemkiewicza / Fot. Projekt okładki: Paweł ZarębaAkcja „Walca stulecia” odbywa się na dwóch płaszczyznach: XXI wieku oraz w 1914 roku w Wiedniu i Petersburgu. Książka ukazuje wizerunek chylącej się ku upadkowi Europy epoki fin de siecle'u. Pokazuje spadek wartości, zmianę światopoglądów oraz dążeń ludzi na przełomie wieków.

Bohaterem powieści jest Orin Bethlen - programista wirtualnych gier. To nudny, egoistyczny, zapatrzony w siebie człowiek, niemal nieudacznik, który nie potrafi nic zrobić poza programowaniem niezwykle realistycznych światów dla swoich gier. Po sukcesie poprzednich tytułów, po których zaistniał w świecie programistów oraz w mediach, tym razem zamierza stworzyć coś nowego, co będzie dziełem jego życia.

"Walc stulecia" ma przenieść graczy w alternatywny, iluzjonistyczny świat epoki przed II wojną światową do wiernie odzwierciedlonego Wiednia oraz Petersburga z tamtych czasów. Gra niemal wciąga internautę, przenosząc go do karnawałowego balu w wiedeńskiej operze. Gracz będzie mógł zostać wojskowym, szpiegiem, knuć intrygi, zabijać, przekupywać, bawić się w sieć tajemnic i powiązań jako dyplomata. Będzie mógł zmienić bieg historii, rozmawiać z setkami postaci, mających swoje historie, pragnienia, cele. Będzie mógł zatańczyć swój walc stulecia...
Rozgrywka wydaje się wręcz realniejsza, subtelniejsza niż szara rzeczywistość XX wieku. Tylko czy ktoś zechce zagrać w grze, w której suma sumarum bohater prędzej czy później zginie?

Realistyka nowej gry Orina sprawia, że zaczynają się nią interesować różne organizację. Grę można wykorzystać do różnych celów, również do manipulacji społeczeństwem. Można narzucić im odpowiedni schemat zachowań, prawidłową piramidę wartości. A wszystko bezkrwawo dzięki wirtualnemu światu. Nie radzący sobie w życiu Orin zostanie wciągniemy do walki o wielkim kalibrze, będzie pionkiem w grze wielkich korporacji. Czy wyjdzie z tego zwycięsko?

Wirtualny świat ukazany jest w książce jako podniecająca, przyciągająca alternatywa dla prawdziwego świata. W sieci można prowadzić drugie, lepsze życie. Być bohaterem, kimś ważnym, ciekawym rozmówcą, świetnym kochankiem. Można również zakochać się jak to się zdarza Orinowi, ulegającemu czarowi podstawionej przez tajemniczą organizację Michnei. Sieciowe sterowanie psychiką jest tak silne, że Orin zapomina o opiekującej się nim, pięknej żonie. Wirtualna rzeczywistość to więc nie tylko przyjemność. To ogromne niebezpieczeństwo. Po drugiej stronie sieci nieustanie pracują "krety", zbierając informacje o internaucie. Prepostvary, należący do wpływowej organizacji nieustannie pracuje nad rodziną Bethlenów. Nikt nie wie, nawet on sam, jaki będzie efekt jego pracy. Zadania nie ułatwia fakt, że jest oczarowany żoną Orina. Jakby oprócz tego miał mało problemów...

"Walc stulecia" Rafała A. Ziemkiewicza został wyróżniony nagrodą im. Janusza A. Zajdla w kategorii najlepsza powieść roku 1998. To ciekawa powieść z pomysłem, dobrze zorganizowaną, chociaż niezbyt dynamiczną fabułą. Książka pozwala czytelnikowi zastanowić się nad przyszłością, spróbować odgadnąć jaki skutek odniesie popadanie społeczeństwa w niemal euforię wirtualnym światem, siecią. To obowiązkowa lektura nie tylko dla fanów Rafała A. Ziemkiewicza czy SF, lecz dla każdego miłośnika dobrej książki.

Informacje o książce:
Wydawnictwo: Fabryka słów, Lublin 2010
Liczba stron: 469

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.