Facebook Google+ Twitter

Gra miejska na harcerski start

Jaki jest obraz współczesnego harcerza? Co robią harcerze? Jakie mają sukcesy i co im przeszkadza? O tym i innych aspektach w rozmowie z phm. Martą Bednarską z Sopotu.

Komendantka sopockiego hufca ZHP phm. Marta Bednarska. / Fot. Janosz JózefczykDarek Szczecina: Stereotyp harcerza to ludek w krótkich spodenkach, biegający z busolą po lesie i przeprowadzający staruszki przez jezdnię. Czy rzeczywiście tak wygląda harcerz XXI wieku?
Marta Bednarska: Stereotyp ten wciąż pokutuje wśród dorosłych i dzieci. Wkraczając w wiek XXI, jako prężnie działająca młodzieżowa organizacja, idziemy z duchem czasu. Mamy w pamięci 100-letnią tradycję harcerstwa, lecz to, z czym powinno ono się teraz kojarzyć to: młodzi, radośni ludzie zaangażowani w życie swojej małej, lokalnej społeczności, wolontariusze, którzy nie tylko skupiają się na pomocy innym i służbie, ale też na samorozwoju poprzez szkolenia (które, w ZHP są na bardzo wysokim poziomie), pogłębianiu swoich zainteresowań w różnych dziedzinach np. ratownictwie, żeglarstwie, artystycznych, rajdach na orientację. Przygotowują także wydarzenia naukowe - np. konferencje. Harcerz XXI wieku, jest praktykiem. Posiada wiedzę, którą ugruntowuje wykonując zadania, zdobywając kolejne stopnie i sprawności.

Sopocki hufiec ZHP wszedł w nowy rok harcerski przebojem. Czy może Druhna przypomnieć co to było?
1 września był bardzo długim i pełnym wrażeń dniem dla Hufca ZHP Sopot. Reprezentacja Hufca złożona z harcerzy z 5. Sopockiej Drużyny Harcerskiej i 21. Sopockiej Drużyny Wielopoziomowej zdobyła 2. miejsce na XVII Zlocie Westerplatte. Uczestniczyli oni wraz z wieloma innymi harcerzami z całego Trójmiasta i okolic w uroczystym Apelu na Westerplatte o 4.45. Od 8 rano z kolei pierwsi harcerze byli już na terenie Molo w Sopocie, gdzie odbywał się Festyn Organizacji Pozarządowych, których nasz hufiec był współorganizatorem. Przygotowaliśmy konkurencje, zabawy oraz poczęstunek.

Podczas festynu corocznie przyznawana jest nagroda prezydenta miasta dla najbardziej aktywnej organizacji pozarządowej w Sopocie. "Sopockie Serce" zostało wręczone Stowarzyszeniu Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Nam przypadło honorowe wyróżnienie. Popołudniu wielkie wydarzenie w hufcu - ślub dwóch bardzo ważnych osobistości - byli komendanci hufca, obecna skarbnik hufca i obecny skarbnik ZHP Joanna Brzezicka i Lucjan Brudzyński zawarli związek małżeński! I tam harcerze uświetniali ceremonię swoim śpiewem, obecnością, bańkami mydlanymi i różami.

Co zaplanowaliście na najbliższy rok?
W najbliższym roku czeka nas przede wszystkim bardzo ciekawa i atrakcyjna Akcja Zimowa i Akcja Letnia. Wybieramy się na zimowisko do Bukowiny Tatrzańskiej, do Harcerskiego Schroniska na Głodówce. W lato jedziemy na Jurę Krakowsko–Częstochowską – serdecznie zapraszamy na wyjazdy z nami.
Ponadto obecnie trwa konkurs "Pocztówka z wakacji" organizowany przez nas po raz jedenasty. Zachęcamy gorąco do uczestnictwa. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe! Więcej informacji można znaleźć na www.sopot.zhp.pl.

Pierwszy weekend października to Biwak na Harcerski Start, który w tym roku odbędzie się w Luzinie i okolicach. Grudzień to czas Rajdu z Mikołajem - wędrówki zimową porą nie są straszne ani harcerzom ani zuchom! Na wiosnę będziemy się szkolić. Co roku Hufiec organizuje kurs dla zastępowych i przybocznych - czyli młodych liderów grup młodzieżowych. U nas już gimnazjaliści uczą się analizy SWOT, planowania i zarządzania czasem. Wiosną także ćwiczą ratownicy. Inspektorat Ratowniczy Hufca ZHP Sopot po raz kolejny zamierza zorganizować Ratownicze Manewry Zimowe "Ratmaz" dla ratowników organizacji pozarządowych. Czeka nas również Biwak Bajkowy dla najmłodszych [tzn. zuchów – przyp. ds.] oraz wycieczka instruktorska dla wędrowników.

W minionych miesiącach media, pisząc o harcerstwie, najchętniej zajmowały się protektoratem oraz ujawnieniem danych osobowych harcerzy. Jak te tematy widziane są "od środka"?
Byłam uczestniczką nadania protektoratu organizacjom harcerskim w Polsce oraz poza granicami kraju, a także ostatniego spotkania druha prezydenta z harcerzami w Harcerskiej Bazie Obozowej w Czernicy. Protektorat to niezwykłe wyróżnienie i wsparcie dla harcerstwa. Dla nas jest to mocny argument i karta przetargowa np. podczas negocjacji miejsca na zbiórki w szkołach. Wszak sam Pan prezydent jest naszym protektorem! A co do danych osobowych…, tak, dyskusja przetoczyła się przez media, jednak całe zamieszanie było bezzasadne. Żadne dane osobowe nie zostały bankowi przekazane. Główna Kwatera ZHP została skontrolowana przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i ta kontrola nie wykazała nieprawidłowości w tym zakresie. Karty są kontrowersyjne i w naszym, harcerskim środowisku. Osobiście uważam, że są wygodną legitymacją harcerską i nie trzeba aktywować jej płatniczej opcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

b
 • b
 • 29.09.2012 17:45

nie ma co, harcerki są ok, harcerze też - przynajmniej niektórzy

Komentarz został ukrytyrozwiń
ociec
 • ociec
 • 28.09.2012 15:36

no,no. widać że druchna się przygotowała :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
ktosik
 • ktosik
 • 27.09.2012 13:41

Proszę już się nie kłócić. Wszystkie druhenki są fajowe :)
A druhowie to ciacha

Komentarz został ukrytyrozwiń
pwd
 • pwd
 • 27.09.2012 13:28

a moja lepsiejsza :P

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sylwek Sylwański
 • Sylwek Sylwański
 • 27.09.2012 12:16

Moja drużynowa jest lepsza od komendantki :P

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robercik Mały
 • Robercik Mały
 • 27.09.2012 08:28

Widać, że Druhna Komendantka robi w propagandzie :) w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Chociaż pytania takie sobie, to odpowiedzi super :) Więcej takich wywiadów

Komentarz został ukrytyrozwiń
czuwaj
 • czuwaj
 • 20.09.2012 21:00

Marta jest najlepsza :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
i tak nie wiesz kim jestem
 • i tak nie wiesz kim jestem
 • 18.09.2012 15:36

Super materiał więcej takich.
Komendantka jest.... nice

Komentarz został ukrytyrozwiń
docent
 • docent
 • 15.09.2012 19:13

sopot jest najlepszy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
oc
 • oc
 • 14.09.2012 14:44

I była też afera z widmem bankructwa harcerstwa. Pamietacie ubiegłoroczną składkę 80? I co z tego wynikło?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.