Facebook Google+ Twitter

Gra o niepodległość - 11 listopada łódzkich harcerzy

Łódzcy harcerze uczcili rocznicę odzyskania niepodległości poprzez organizację gry miejskiej oraz patriotyczne śpiewy w centrum miasta.

Harcerki podczas gry. / Fot. A. OmiecińskaObchody Święta Niepodległości kojarzą się większości z nas z apelami i składaniem wieńców, które dla wielu z nas, zwłaszcza ludzi młodych wydają się być nudne i patetyczne. Harcerze z Łodzi postanowili ten dzień spędzić zupełnie inaczej, nie zapominając jednak o przypadającej na 11 listopada rocznicy.

Ponieważ wychowanie patriotyczne jest jednym z ważnych elementów pracy harcerskiej, instruktorzy Chorągwi Łódzkiej ZHP chcieli, aby drużyny zapoznały się z historią tamtych wydarzeń w ciekawy sposób. W związku z tym zdecydowano się na przeprowadzenie gry miejskiej oraz wspólnych "śpiewanek patriotycznych".

Do południa w Łodzi Hufiec ZHP Łódź-Polesie przygotował grę miejską "Śladami Niepodległości", podczas której uczestnicy mogli cofnąć się do roku 1918 i zapoznać się z tym, czym zajmowali się ówcześni skauci oraz jak wyglądało wtedy życie mieszkańców miasta. Patrole miały możliwość przyjrzenia się historii bliżej - poruszając się na podstawie mapy z 1918 roku grupy odwiedziły m.in. Muzeum Tradycji Niepodległościowych czy Stary Cmentarz, rozmawiając z seniorami lub oglądając archiwalne zdjęcia i filmy. Oprócz tego na poszczególnych punktach konieczne było wykazanie się wiedzą, spostrzegawczością czy sprawnością fizyczną.

Po południu przed Urzędem Miasta Łodzi można było obejrzeć rekonstrukcję rozbrajaniaObstawa gry. / Fot. A. Omiecińska posterunków niemieckich. Następnie harcerze z Hufca Łódź-Śródmieście zaprosili wszystkich mieszkańców do Pasażu Schillera na wspólne patriotyczne śpiewanki. Dzięki temu, że teksty proponowanych pieśni wyświetlane były na ekranie, a także znalazły się w specjalnym dodatku do "Gazety Wyborczej", każdy mógł zaśpiewać wspólnie z prowadzącymi. W trakcie śpiewanek komendantka Chorągwi Łódzkiej ZHP Ewę Grabarczyk oraz Naczelniczka ZHP Małgorzatę Sinicę wręczyły pani wojewodzie Jolancie Chełmińskiej wyróżnienie "Niezawodnego Przyjaciela" za wspieranie działalności łódzkich harcerzy.

Niestety pogoda nie sprzyjała, jednak mimo wszystko znaleźli się chętni, aby uczestniczyć w obu przygotowanych przedsięwzięciach. Dla młodych ludzi była to szansa na przekonanie się, że historia wcale nie musi być nudna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

miło ze ktoś krzewi i dba o zachowanie naszej tradycji i pamięci , niby dorbna rzecz ale z tych malutkich przykładów robi się wielka sprawa , brawa dla opiekunów

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.11.2009 11:09

szkoda ze zdjęć nie ma, ale tekst napisany "obrazowo"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.