Facebook Google+ Twitter

"Gra o tron". Już 31 marca premiera trzeciego sezonu! Zobacz trailer [Wideo]

Ekranizacja sagi fantasy George'a R. R. Martina w formie serialu "Game of Thrones" to jeden z przejawów ogromnej popularności dzieła literackiego. Na 31 marca 2013 roku zapowiedziana jest światowa premiera trzeciego sezonu.

Gra o tron, sezon 3 / Fot. Plakat sezonu 3 Jak zawsze w przypadku poczytnych dzieł literackich, tak na podstawie cyklu powieści Georg'a R. R. Martina Pieśni Lodu i Ognia powstały karciana gra fabularna, gry planszowe, a także z rozmachem realizowany przez telewizję HBO serial. Kolejnym częściom filmowej adaptacji towarzyszą emocje i spekulacje, tym bardziej, że realizacja jest imponująca pod każdym względem.

W centrum zainteresowania fanów znalazły się wszelkie kwestie związane z obsadą, budżetem, planami zdjęciowymi, efektami specjalnymi. Istotną też jak zawsze sprawą jest problem zachowania wierności treści powieści, tak pod względem wizerunku postaci, jak i zdarzeń, w jakie są uwikłane oraz przestrzeni, w której się poruszają. Gwarancją zgodności świata literackiego i filmowego jest udział pisarza w projektowaniu ekranizacji.

Osadzony w quasi-średniowiecznym kontekście świat Martina to rodzaj "wtórnego świata", jaki funkcjonuje na zasadzie alegorii. Wyobrażone wątki tworzą złudzenie prawdy i perspektywy historycznej. Główny motyw – wojny o Żelazny Tron – porządkuje epicko zarysowany obraz złożonego z wielu punktów widzenia świata. Pod zewnętrznie zajmującą opowieścią o fantastycznych przygodach kryje się zasadniczy temat – moralność ludzka.

Cała opowieść przyciąga odzwierciedleniem namiętności, za sprawą których pojawiały się i znikały imperia. Gra o tron, sezon 3 / Fot. Plakat sezonu 3 Balansowanie na odwiecznym pragnieniu ludzkim, by sprawiedliwości stało się zadość, decyduje o przykuciu zainteresowania odbiorców tak powieści, jak i filmowej adaptacji.

W ciągu dwudziestu odcinków dwóch sezonów serialu odbiorca zdążył już wniknąć w świat Westeros, poznać głównych antagonistów gry o tron. Zarysowały się przed nim misje poszczególnych bohaterów, uwikłanych w straszliwy dziejowy konflikt, objawiły motywacje, jakimi kierują się w swoich decyzjach. Poruszające zdarzenia z ich udziałem zapadły w pamięci, by pobudzać ciekawość, jak dalej potoczą się ich losy. Zagadkowe sytuacje, jak i nie do końca jasne decyzje, okoliczności postępowania bohaterów rodzą pytania, na które odpowiedź padnie w późniejszym rozwoju wątków.

O wielu zagadnieniach związanych z sagą niebawem znów będą debatować odbiorcy filmowej sagi, gdyż za dwa tygodnie pojawi się ponownie na małym ekranie cyklicznie prezentowana trzecia odsłona opowieści, mająca swój pierwowzór w tomie Nawałnica mieczy. Pierwsze wydanie w języku angielskim miało miejsce w 2000 roku, a polskie tłumaczenie w nakładzie wydawnictwa Zysk i S-la w roku 2002. Jest to najdłuższa część sagi, podzielona na dwie części: Stal i Śnieg oraz Krew i Złoto.

Odmierzany jest czas do polskiej premiery filmowej odsłony części trzeciej - nastąpi ona 1 kwietnia 2013 r. Zapowiada się wojny ciąg dalszy.Chcesz wiedzieć, o której godziny i na jakim kanale będzie emitowana "Gra o tron"? Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Witam serdecznie Pani Jadwigo!
Jak można się dziś przekonać, można odzyskać utracone/usunięte konto...!
Pani Barbaro, teraz już widać, że dama w czerwonym kapeluszu powróciła...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wisi jako "Gość Dnia".... ostatnie 10/13 z 28 marca.
Wydaje mi się, że mignęła mi Teflonowa Dama w czerwonym kapeluszu dziś w komentarzu o 5:45. albo to było wczoraj. Tak czy owak, szkoda ogromna.
Bo jeśli nie ma już Pani Jadwigi tutaj, to koniec świata na prawdę jest bliski, albo w ogóle to już koniec...
tak przy okazji Twoje Wiadomości "się zamknęły" choć jeszcze wiszą w necie.
Co się dzieje ?

No cóż, ja wyłączam się całkowicie ( bo teraz to ostatnie podrygi w ograniczonym wymiarze ;)), na miesiąc z powodów prywatnych będę w próżni komunikacyjnej. Ale konta nie likwiduję...bo i po co.
Nie rozumiem też wyczynu Pani Jadwigi. Bo choć nie zawsze miewamy takie samo zdanie, to przecież jeszcze nie przekreśla respektu i uznania. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor usunął profil 17.03.2013 13:57..
Właśnie odkrywam, że straciliśmy w serwisie panią Jadwigę Kowalczyk. Co dzieje się z jej cyklem "przecherowym"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, czy sezon trzeci spełnia oczekiwania fanów Martina...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że "Wiedźmin" nie doczekał się takiej ekranizacji. Ale ciągle wierzę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak... Rozmach tej produkcji jest imponujący, pieczołowitość, z jaką traktowany jest pierwowzór literacki, godny pozazdroszczenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Adrianno - kocham Panią! Wiadomość fantastyczna! Uwielbiam ten serial i czekam niecierpliwie na ciąg dalszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.