Facebook Google+ Twitter

"Grabarczyk grabarzem kolei", czyli pikieta kolejarzy w Krakowie

W czwartek, 3 lutego, około godz. 11 pod Dworcem Głównym PKP zebrało się około 200 członków związków zawodowych, którzy protestowali przeciwko katastrofalnej sytuacji polskiej kolei.

 / Fot. PAP/Jacek BednarczykW manifestacji wzięli udział członkowie NSZZ Solidarność, Związku Zawodowego Kolejarzy, Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych i innych związków działających na kolei. Już na początku zapowiedzieli, że pikieta jest zapowiedzą strajku generalnego, który jest nieunikniony. Protestujący zarzucili politykom, że nie odpowiadają na listy i petycje.

Nad głowami związkowców widniał transparent z napisem: "Grabarczyk grabarzem kolei". To właśnie ministra infrastruktury kolejarze uznają za winnego obecnej sytuacji. A nie podoba się im wiele. Począwszy od chaosu w organizacji połączeń, przez wyprzedaż majątku PKP, skrócenie o ponad połowę długości linii kolejowych w Polsce, nieustanne zwolnienia, kończąc na zacofaniu technologicznym, które stanowi poważnie zagrożenie bezpieczeństwa pasażerów. Protestujący zarzucali rządowi populizm. Pieniądze, które miały być przeznaczone na reformę kolei, pod wpływem opinii publicznej, miały zostać rzekomo przesunięte na budowę dróg.

"Wyrok na polską kolej został wydany!" - grzmiał Henryk Sikora, przewodniczący Regionalnej / Fot. PAP/Jacek Bednarczyk Sekcji Kolejarzy przy Regionie Małopolska NSZZ Solidarność. Zgromadzeni odpalili race dymne i petardy. Przy odgłosach gwizdów i syren, kilkakrotnie skandowali: "Solidarność, Solidarność!".

Około godziny 12 pikieta przeniosła się pod Urząd Wojewódzki na ul. Basztowej, gdzie na ręce Stanisława Kracika - wojewody małopolskiego złożono petycję z postulatami skierowanymi do premiera Donalda Tuska. Wojewoda zaznaczył, że jest przeciw likwidacji polskiej kolei i zapewnił, że zrobi co w jego mocy, by petycja dotarła do adresatów. Za świadków wziął przedstawicieli wszystkich zgromadzonych mediów.

Manifestacja nie zakłóciła ruchu na kolei i tylko przez chwilę wstrzymała ruch na ul. Basztowej.

Czwartkowy protest ma być jedynie zapowiedzią strajku generalnego polskiej kolei. Kolejne tego typu pikiety związkowcy zaplanowani już na 8 lutego w Bydgoszczy i 10 lutego w Katowicach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Graniwid Sikorski
  • Graniwid Sikorski
  • 31.07.2011 00:30

Forum w Obronie Godności Kraków, 28 lipca 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68Pan Cezary Grabarczyk
Minister Infrastruktury
ul. Chałubińskiego 4-6, 00-928 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze


Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych od dawna i wielokrotnie zwracało uwagę na brak polityki Państwa i Rządu jak i Samorządu w dziedzinie polityki mieszkaniowej.
Najnowszym przykładem jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 listopada 2010 roku
sygn. akt K 19/06 dotyczącego lokali tymczasowych. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dotyczące „kto ma dać lokal tymczasowy” są nie do określone. Znaczy to, że nie wiadomo do końca kto ma przyznać lokal tymczasowy.
Czy mają wskazywać lokal tymczasowy wyrzucający lokatorów kamienicznicy, czy też ten obowiązek jak zwykle zostanie przerzucony na Gminy, bez zapewnienia na ten cel środków finansowych jako zadanie własne, czy też ten obowiązek winno wziąć na siebie Państwo.
Trybunał Konstytucyjny odroczył termin wprowadzenia tego wyroku o jeden rok to jest do 17 listopada 2011r. Dał więc władzom państwowym jak i rządowi rok na uregulowanie tej sytuacji. Oznacza to, że od 17 listopada 2011r. znikają przepisy o lokalach tymczasowych, w związku z tym kamienicznicy będą wyrzucać lokatorów na bruk. Chronić lokatorów jedynie będzie okresowo zasada, że nie można wyrzucać na bruk w okresie zimowym to jest od 1 listopada do 31 marca. Innej ochrony nie będzie jeżeli Sejm i Rząd nie uchwalą w tym okresie przepisów chroniących lokatorów przed kamienicznikami. Rząd do tej pory nic nie zrobił wiele wskazuje na to, że ci lokatorzy którzy nie otrzymają mieszkań socjalnych znajdą się na bruku. Świadczy to o całkowitej inercji i amoralności władzy. Za nic władza państwowa ma interesy lokatorów, preferując natomiast interesy kamieniczników i deweloperów.
Władze Rządowe mogą też próbować przerzucić te obowiązki na Gminy, bez partnerstwa i zapewnienia im jako zadania własne, bez zapewnienia na ten cel odpowiednich środków finansowych. Jak zwykle po drogach, kolejach to kolejny wyczyn Ministra Infrastruktury Pana Cezarego Grabarczyka. Jakże cynicznie ubódł Forum widok, jak Panu Ministrowi Cezaremu Grabarczykowi w Sejmie posłanka PO wręczała kwiaty po wygranym przez Ministra wniosku o jego odwołanie. A przecież całe kierownictwo Ministra Infrastruktury winno odejść natychmiast, choćby z powodu sabotowania polityki mieszkaniowej dla najuboższych i średniozamożnych. Niestety nic takiego się nie stało, a Pan Minister kandyduje do Sejmu w Łodzi.
Forum ze swej strony po wielokroć powtarzało i powtarza, że nadszedł najwyższy czas na zorganizowanie w Państwie „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Panie Premierze i Panie Ministrze, to co robicie w tym zakresie to kompromitacja, wstyd i hańba.


Forum ponownie apeluje, trzeba wrócić do idei „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Innej drogi po prostu nie ma.
Nie może się wam udać wasz haniebny plan wyrzucania ludzi do noclegowni.
To co robicie jest wstrętne i odpychające. Trzeba wrócić do polityki mieszkaniowej. Zdaniem Forum jedyną formą jest dialog społeczny, który winien się wyrazić zwołaniem „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”. Powinna to być platforma rozmowy i wypracowania decyzji mieszkaniowych, a także określenia roli w ich rozwiązywaniu Władz Państwowych, Rządowych, Samorządowych. Trz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego manifestujący zawsze zamiast "minister Grabarczyk" używali zwrotu "grabarz polskiej kolei", ale nazwiska (w przeciwieństwie do obsady ministerstwa infrastruktury) się nie wybiera.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak
  • Polak
  • 04.02.2011 09:24

Grabarczyk to samo nazwisko, tak jakoś brzmi dwuznacznie, czyż nie.?????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.