Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28367 miejsce

Grabarka – prawosławna Częstochowa

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-08-07 11:09

Zagubiona wśród lasów wieś Grabarka, w sierpniu tłumnie odwiedzana jest przez pielgrzymów. Bo Św. Góra Grabarka jest dla prawosławnych tym, czym dla katolików sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

Św. Góra Grabarka to prawosławne sanktuarium położone niedaleko Bugu, między ośrodkami – Mielnikiem i Drohiczynem. Początki chrześcijaństwa obrządku wschodniego na tych terenach udokumentowane w źródłach pisanych, sięgają XI wieku. W XIII wieku ikona Zbawiciela, znajdująca się w pobliskiej cerkwi Bogarodzicy w Mielniku znalazła w sanktuarium na św. Górze Grabarce schronienie przed pożogą tatarską. W minionym stuleciu odkryto tu ślady cmentarzyska.

Obiekt sakralny na św. Górze Grabarce kilkakrotni odnawiali wyznawcy parafii Siemiatycze, gdyż cały czas stanowił cerkiew filialną. Po drugiej wojnie światowej, w 1947 r. erygowano tu monastyr żeński, jedyny w Polsce, a przy nim i parafię. W 1956 r. wzniesiono cerkiew pod wezwaniem ikony Matki Boskiej Wsiech Skorbjaszczich Radosti, przy której znalazły się również pomieszczenia dla zakonnic. Skromne przez wiele lat budynki, pełniące role refektarza i plebanii, zostały zastąpione nową, murowaną budowlą.

Jak przed wiekami, tak i obecnie, w przeddzień Przemienia Pańskiego (18-19 sierpnia) oraz innych świąt dorocznych, gromadzą się przed sanktuarium na św. Górze Grabarce rzesze wyznawców prawosławnych w całej Polski. Co roku przybywa też krzyży przyniesionych przez pątników. Bo Św. Góra Grabarka jest dla prawosławnych tym, czym dla katolików sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

Trafiłem do sanktuarium w dzień świąteczny. W przedsionku obrazy, proporce, jakieś szafy. Niósł się zapach specyficzny dla starych, ciągle użytkowanych wnętrz. W głębi niezbyt tłoczno, ciemnawo, kilkunastu wiernych, wtórujących młodemu księdzu. Prymitywne ikony, jakieś fotokopie w ramach za szkłem, puste ławy i skrzynie po bokach nawy. A w otwartych Carskich Wrotach – ikona Spasa czyli Zbawiciela.

Każdy, zaraz po wejściu do cerkwi, zapala cieniutkie świeczki. – Świadczą o zapale wiary”... – dowiaduje się z jednej z publikacji. – „Życiorysy świętych opiewane w pieśniach i oglądane na ikonach maja pokazać, że boskie wezwania z Ewangelii możliwe są do osiągnięcia i skierowane do każdego. Nawet kadzilany obłok przedłużający ruch ramion księdza ma swoje znaczenie – jednoczy poryw duszy do komunii z niebiosami...”
Obchodzę raz jeszcze przykościelny cmentarz, czytam epitafia. Na jednym z grobów rodzinnych wyryty jest napis: „Przechodniu, zmów modlitwę za ich dusze, a w ich domu rodzinnym znajdziesz gościnę, jak każdy przechodzień”.

Jak dojechać do Grabarki

Podróż do Grabarki możesz odbyć dwojako. Np. pociągiem, jakby sprzed wieku, z Siedlec do Czeremchy, rozwijającym prędkość nie większą niż 40 km na godzinę. Wysiądziesz na małej stacyjce Sycz, tuż za Siemiatyczami i polną drogą, a później przez las, dobrniesz do celu. A można też pojechać własnym środkiem lokomocji. Wtedy trzeba minąć most na Bugu przed Siemiatyczami i skręcić w prawo, w kierunku Mielnika. Tuż za wiaduktem kolejowym jest drogowskaz, a droga o nawierzchni brukowcowej zawiedzie nas do samego podnóża malowniczego wzniesienia.

Janusz Świąder

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.