Facebook Google+ Twitter

"Grabieżcy Bagdadu" - recenzja książki

Siły amerykańskie przygotowują się do ataku na Irak. Grupa żołnierzy ma za zadanie obrabować Muzeum Archeologiczne. Czy wykonają zadanie? Co okaże się silniejsze od wyrzutów sumienia? Odpowiedzi znajdujemy w książce Gerarda Delteila.

Fotografia okładki. / Fot. Gerard Deltail (ur. 1939 r.) jest jednym z najbardziej znanych współczesnych francuskojęzycznych autorów powieści, takich jak: "N’oubliez pas l’artiste" (za którą otrzymał nagrodę "Grand prix de literature policiere") a także "Pieces detachees".

W "Grabieżcach Bagdadu" wykorzystuje jako tło niedawną inwazję na Irak, budując na jej kanwie misterną intrygę. Głównym bohaterem książki jest kapitan Mike Diaz, zasłużony i odważny oficer, który otrzymuje dość nietypową propozycję. Ma wziąć udział w tajnej misji polegającej na wykradnięciu z Muzeum Archeologicznego najcenniejszych eksponatów. Najcenniejszym egzemplarzem jest "Dama z Warki". Mocodawcy kapitana Mike Diaz wydają się być osobami nadzwyczaj wpływowymi, ponadto proponują sowite wynagrodzenie.

W tym samym czasie w Bagdadzie drobny handlarz i oszust (Malek) dostaje propozycję nie do odrzucenia: ma zostać sobowtórem Saddama! Szybko jednak przekonuje się, że tak naprawdę stał się więźniem reżimu. Pomimo zapewnienia jemu i jego rodzinie dobrych warunków życia, o jakich mogą śnić tylko jego dawni sąsiedzi, postanawia wydostać się na wolność i przeżyć.

W intrygę zostaje wplątany także Jean-Paul Khaleb, do którego pewnego dnia zgłaszają się agenci tajnych służby z niecodzienną propozycją. On także nie ma wyboru: jeśli odmówi, jego brat spędzi najbliższą dekadę w więzieniu za handel narkotykami. Ceną jest dotarcie do Saddama i przekazanie mu poufnej wiadomości... W Australii studentka Betty Grisham, wbrew woli ojca szanowanego profesora, planuje wyjazd do Iraku, aby w charakterze "żywej tarczy" chronić obiekty cywilne przed amerykańskimi bombami.

Z czasem kolejne, pozornie niepowiązane wątki zaczynają się ze sobą przeplatać, tworząc istną mieszankę wybuchową. W mojej ocenie wciągająca i wartka fabuła oraz wiernie odmalowana sytuacja w Iraku stanowią dodatkowe atuty tego wartego polecenia Thrilleru!

Warto także pochwalić tłumacza - Joannę Warmuzińską-Rogóż, która tę książkę przełożyła na język polski w sposób profesjonalny. Nie znajdziemy tu żadnych "potworków językowych". Książka jest warta polecenia zarówno młodym jak i starszym miłośnikom gatunku, choć częste przeskoki akcji mogą nieco utrudniać odbiór.


Tytuł: Grabieżcy Bagdadu
Autor: Gerard Deltail

Miejsce i rok wydania: Katowice 2004
Liczba stron: 376

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Saddam ibn Husajn al Takriti - demokratyczny prezydent Iraku (wybory pod kontrolą ONZ) - prócz wielu zasług, ponosi również odpowiedzialność za odbudowanie wielu zabytków mezopotamskich i wspomaganie międzynarodowych badań archeologicznych w Międzyrzeczu. To jemu zawdzięczamy poznanie Szumeru, Babilonii i Asyrii, co więcej główną siłą naukową która działała tam przed agresją USA byli polscy archeolodzy. USAnini doprowadzili do zniszczenia większości zabytków w Iraku, i rozkradli większość eksponatów z tamtejszych muzeów. Także dzięki USAninom - którzy to dopiero wprowadzili w Iraku reżim - wszyscy archeolodzy musieli zaprzestać badań czy wynieść się z tego pięknego i wcześniej spokojnego kraju. Doniesienia o tym jakie nie do naprawienia szkody wyrządzili tam żołnierze USA, Wielkiej Brytanii i Polski są zatajane, ale znajdą się one kiedyś w podręcznikach do historii. Oto przykładowa nota o tym co robili polscy żołnierze w Iraku, która zaginęła wśród artykułów z peanami na cześć najeźdźców i okupantów: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Polacy-zniszczyli-jeden-z-siedmiu-cudow-swiata,wid,11306293,wiadomosc_prasa.html?ticaid=18e73&_ticrsn=3

Komentarz został ukrytyrozwiń

Thrillerów raczej nie czytam, choć swoją recenzją zachęcasz, oj zachęcasz do tej książki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.