Facebook Google+ Twitter

Grabowska dla Wiadomości24.pl: Z sympatią żegnam Strasburg

Prof. Genowefa Grabowska, była senator i eurodeputowana, podzieliła się swoimi wspomnieniami z pracy w Parlamencie Europejskim i zapewniła: "Polakom trzeba przybliżać Unię Europejską. Nadal będę tłumaczyć, dlaczego warto być krajem członkowskim".

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Genowefa_GrabowskaPaweł Kiliański: Czy ma Pani zamiar prowadzić nadal działalność ogólnospołeczną?
Prof. Genowefa Grabowska: Oczywiście, jak najbardziej tak. Nie robiłam tego tylko dlatego, że byłam posłem lub wykonywałam inną ważną funkcję. Ja wykładam prawo europejskie na uczelni, więc prowadzę wykłady dla studentów, więc uważam, że trzeba przybliżać Unię Europejską Polakom. Nasz naród niewiele wie o Unii, byliśmy nią straszeni i nadal jesteśmy. Jeśli władza ma podjąć niepopularną decyzję, to mówi, że tak musi być, bo Unia tak chce. Mamy przykład kas fiskalnych, których nie znajdziemy w Brukseli ani w Strasburgu, a kiedy wprowadzano je w Polsce, mówiono, że Parlament Europejski od nas tego wymaga. Wiele jest takich sytuacji, kiedy Unia jest wytłumaczeniem bolących decyzji, a tak być nie powinno. Nadal będę tłumaczyć Polakom, czym jest Unia, dlaczego warto być krajem członkowskim, jak również skupiać się na sprawach szczegółowych dotyczących młodzieży, edukacji, zdrowia.

PK: Jest Pani organizatorką kilku wycieczek dla młodzieży i nie tylko do Brukseli. Czy to spotkało się z pozytywnym przyjęciem ze strony społeczeństwa?
Prof. Genowefa Grabowska: Bardzo, bardzo. Mam wiele odzewów, spotykam ludzi i oni mi mówią - "a ja z Panią byłem na wycieczce w Brukseli." Starałam się pokazywać głównie parlament, ale zawsze znalazłam kilka groszy na przewodnika, który oprowadza po Brukseli. Są to przemiłe spotkania, możliwość dłuższej rozmowy na miejscu, pokazania jak działa parlament. Myślę, że te wycieczki były czymś bardzo dobrym. Ja teraz bardzo żałuję, że na Śląsku jest tak mało europosłów, kiedyś była nas "ósemka", obecnie jest tylko sześciu, a zatem możliwość zapraszania przez sześć osób jest mniejsza niż przez osiem, zatem mniej ludzi ze Śląska wyjedzie do Brukseli.

PK: Jakie konkursy organizowane przez Panią cieszyły się największa popularnością? Prof. Genowefa Grabowska: Przez cztery lata robiłam konkursy dla dzieci w wieku 7-11 lat o Unii Europejskiej. Tak małe dzieciaki nie potrafią jeszcze pisać ani wyrazić słowami czym jest UE, dlatego powstał pomysł, żeby rysowały i malowały. Te wyobrażenia przelewały na papier, a myśmy później wybierali i nagradzali najlepsze prace.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.