Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6274 miejsce

Gracze dla graczy, czyli wolne gry

Rynek gier komputerowych to głównie produkty komercyjne. Są jednak także gry niekomercyjne, które tworzą entuzjaści gier dla innych graczy. Czy można w dzisiejszych czasach oczekiwać dobrej i darmowej rozrywki?

Darmowych gier w sieci jest bardzo wiele. Pod względem grywalności nie ustępują komercyjnym produktom, a co więcej - często oferują znacznie więcej opcji i lepiej trafiają w gusta odbiorcy. Nic dziwnego, gra danego typu tworzona przez zapaleńców zainteresowanych tematem zazwyczaj będzie bardziej podobać się zainteresowanym, spośród których wywodzą się przecież jej twórcy. Przykłady?

Za chwilę będzie pieczyste... / Fot. Kamil CibaThe Battle for Wesnoth to turowa gra strategiczna. Jest całkowicie darmowa. Ściągnąć ją można z oficjalnej strony gry. Sam proces rozgrywki został całkowicie zrewolucjonizowany. Wprawdzie rozgrywka przypomina trochę wyglądem Fantasy General, jednak zasady są całkowicie odmienne. Głównym czynnikiem wpływającym na skuteczność działania jednostki jest bowiem jej stopień obrony w danym terenie (wyrażany w procentach). Na przykład konnica na równinach walczy świetnie, ale już w górach jej obrona jest zmniejszona, podobnie jak zdolność przemieszczania się. Co więcej, różne rasy reagują odmiennie na ten sam teren. Elf świetnie walczy w lesie, podczas gdy krasnolud staje się pośród drzew łatwym celem. Mimo oparcia strategii o grafikę dwuwymiarową, oprawa graficzna stoi na wysokim poziomie i jest miła dla oka. A co najważniejsze, przy niewielkiej znajomości kodu gry można dołączyć do projektu, tworząc własne misje i kampanie. Bo oprócz tych oficjalnych można bezpośrednio z poziomu gry ściągnąć dodatkowe jednostki, scenariusze, a nawet całe kampanie, tworzone przez graczy Wesnoth.

Kolejnym przykładem gier tworzonych przez graczy dla graczy mogą być MUDy (Multi User Dungeon). Są to gry tekstowe, najczęściej rpg (role playing games), umieszczone na prywatnym serwerze, z którego korzystają gracze łączący się z grą. Cała otaczająca nas wirtualna rzeczywistość przekazywana jest nam w formie tekstu. Reagujemy za pomocą określonych komend, wysyłanych do gry. Po pewnym okresie spędzonym na mudzie w charakterze gracza, możemy zostać jednym z programistów. Wymaga to już jednak znajomości języka C++. Najlepsze i największe MUDy polskie to: Arkadia i Barsawia. Pierwszy łączy prozę Sapkowskiego ze światem Warhammera. Drugi koncentruje się na twórczości Tolkiena. Warto będzie zaopatrzyć się w jakiegoś klienta MUDowego, np. zMUDa. Klient takowy jest znacznie przystępniejszy w obsłudze niż wbudowany standardowo w Windowsa telnet. Posiada również masę przydatnych w trakcie gry skrótów klawiszowych i innych opcji (np. mapnik), a wszystko to dostępne w łatwym do opanowania interfejsie.

Głód - wróg numer jeden początkujących graczy ADoM'a. / Fot. Kamil CibaTrzeba przyznać, że fantastyka jest rozchwytywanym gatunkiem jeśli chodzi o ten typ gier. Kolejnym typem który przedstawię są gry zwane w środowisku graczy "rogalikami" (roguelike, od pierwowzoru typu, gry Rogue). Wykorzystują jako grafikę kod ASCII, tak więc nie ma już komputerów, na których ich wymagania sprzętowe byłyby zbyt wysokie. Zwykle są one bardzo rozbudowane, ze względu na prostotę grafiki. Są oczywiście całkowicie darmowe i najczęściej ich twórcami są gracze roguelike. Ciekawą propozycją w tym przypadku będzie zapewne ADoM - Ancient Domains of Mystery, posiadający nie tylko rozbudowaną, nieliniową fabułę, ale również wiele możliwości zakończenia.

I Ty możesz zostać generałem brygady! / Fot. Kamil CibaKolejnym ciekawym projektem jest Steel Panthers: Main Battle Tank. Wprawdzie pierwowzorem jest produkt komercyjny, jednak Camo Workshop, producent Steel Panthers, udostępnił możliwość bezpłatnego użytkowania. Jest to strategia turowa, osadzona w realiach zimnej wojny i teraźniejszości. Określana jest jako jedna z najlepiej rozwiniętych pod względem taktycznym gier strategicznych, głównie ze względu na dopieszczenie szczegółów. Przykład? Ważna rola widoczności, morale wojska, czy wpływ psychologiczny zmasowanego ostrzału artyleryjskiego. Świetnie odwzorowane jednostki, pola bitew, a nawet kolejne kampanie nadają grze niespotykany charakter. Co więcej, sami gracze wciąż tworzą nowe scenariusze i kampanie, a nawet jednostki. Ty także możesz się przyłączyć, tym bardziej, że gra posiada wbudowany edytor, w którym tworzenie jest łatwe, szybkie i przyjemne.

To zaledwie kilka przykładów różnego rodzaju gier z których korzystanie jest darmowe, a które zarazem możemy współtworzyć przy odrobinie chęci i znajomości kodu gry (za wyłączeniem dość skomplikowanego dla laika C++). Czy rynek informatyczny czeka rewolucja? Czy gry tworzone przez graczy mają szansę przebić produkcje komercyjne? Czas pokaże.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Rewolucja raczej nas nie czeka, migawkowy, ciekawy artykuł, sygnalizujący problem. Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://freegamer.blogspot.com/ dla zainteresownych grami Open Source oraz http://osswin.sourceforge.net/

Uwolnione gry http://liberatedgames.org/ (abandonware i upublicznione gry komercyjne)

Tak jak ktos napisal wyzej, lizniecie. Nie piszesz nic o rozbudowanych enginach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe ujęcie tematu. Liźnięcie raczej. Dziękuję za artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Co ważne, Battle for Wesnoth to nie tyle gra darmowa, co wolna. Poza tym wymieniłeś przynajmniej wg. mnie nie najciekawsze pozycje.
Jednak poruszyłeś bardzo ciekawy temat. Po sesji, jeśli będzie pomyślna, też opiszę moje ulubione darmowe i wolne gry :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.