Facebook Google+ Twitter

Gradobicie i podtopienia na Mazowszu. "Fala nadeszła w kilka minut"

Zerwane dachy, podtopione posesje, zablokowane drogi, brak prądu - to nie krajobraz po wojnie, ale efekt burz, jakie w piątek przetoczyły się przez Mazowsze.

 / Fot. PAP/Aleksander KoźmińskiW piątek po południu przez Mazowsze przeszły nawałnice. Burzom towarzyszył grad, silny wiatr i potężne wyładowania atmosferyczne. Ok. godz. 16 w Warszawie na Białołęce przestały działać telewizory oraz internet, pojawiły się przerwy w dostawie prądu. Nad miastem oberwała się chmura - opady były potężne, ale na szczęście krótkotrwałe. Stolica wyszła z tej burzy obronną ręką i nie było większych zniszczeń.

Krajobraz jak po bitwie

Gorzej było pod Warszawą - w małych miejscowościach straż pożarna interweniowała sto razy. Nawałnica uszkodziła dachy w powiecie mińskim i garwolińskim, w powiecie żyrardowskim doszło do pożaru. Powalone drzewa zablokowały drogi i zerwały linie energetyczne - w powiecie mińskim kilkuset mieszkańców nie miało prądu.

Nawałnica na szczęście była krótka, ale i tak udało jej się wyrządzić wiele szkód. Opady były tak gwałtowne, że małe strumyki nie nadążały ze zbieraniem wody. Mostki zostały zerwane i woda wdarła się na posesje. W kilka minut zalała budynki gospodarcze i zaczęła wdzierać się do domów.

Fala nadeszła w kilka minut

- Nigdy w życiu nie widziałam czegoś takiego. Zorientowałam się, że woda zaczyna się podnosić i zobaczyłam, że nadchodzi fala - powiedziała mieszkanka podmińskiej wsi Starogród. - W kilka minut sięgnęła ud. Ogród, podwórko, budynki - wszystko zalane. Nie zdążyliśmy nic uratować.

Mieszkańcy solidarnie ustawiali worki z piaskiem, aby woda nie wdarła się do mieszkań. Kilka zastępów straży pożarnej do godz. 1 w nocy wypompowywało wodę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.