Facebook Google+ Twitter

Graffiti w przededniu olimpiady

Jutro, od samego rana do południa, Grupa Trzecia Fala będzie tworzyć na ul. Świętojerskiej 9 graffiti o tytule „Na tych samych stadionach”. Obraz powstanie na billboardzie w pobliżu Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej.

Podobne graffiti powstanie jutro na ul. Świętojerskiej 9 / Fot. Trzecia Fala"Trzecia Fala z przekazem społecznym, bez ortodoksji i dawania dupy, bez narkotyków, zawsze w podziemiu by inspirować, pomagać i tworzyć!" - tak piszą o sobie twórcy ogólnopolskiej kampanii Graffiti dla Tybetu na stronie www.3fala.art.pl. Ich prace pojawiły się już na murach w Bielsko-Białej, Cieszynie, Oświęcimiu, Zabrzu, Żywcu czy nawet w Dreźnie. Tym razem jednak twórcy wyjdą z podziemia i będę tworzyć na billboardzie, który udostępniła firma Stroer.

Na graffiti zobaczymy sylwetki trzech medalistów olimpijskich z przestrzelonymi głowami. Z otworów po kulach. wycieka krew. Nie jest to oczywiście pierwszy zaskakujący obraz czy wizualizacja, jaką stworzyła Trzecia Fala. W 1999 roku, na jednej z lamp na placu Chrobrego w Bielsku-Białej zainstalowano kukłę wisielca z napisem: "Koniec z dragami".

Na uwagę zasługuje również projekt "Śmieci w centrum", który w dosłowny sposób ukazywał ludzką bezmyślność: na ulicy Krętej również w Bielsku-Białej, mieszkańcy składowali nielegalnie odpadki przy jednej z kamienic, tuż pod zakazem wysypywania śmieci. Może proceder trwałby w nieskończoność, gdyby nie Trzecia Fala. Ktoś z grupy zdjął zakaz i w jego miejsce powiesił tabliczkę z komunikatem "Uwaga, tu zostawiaj swoje śmieci". W ten sposób artyści docierają też do mediów, w tym przypadku były to między innymi "Gazeta Wyborcza" i "Dziennik Zachodni".

Anonimowi twórcy chcą zwrócić uwagę na problem łamania praw człowieka w Chinach. Wielokrotnie organizowali akcje antynarkotykowe, upominali się o prawa dla Czeczeńców i Tybetańczyków czy wyraźnie podkreślali niezgodę na ksenofobię i wojnę w Iraku.

Ich niespotykaną dotychczas pracę charakteryzuje wypracowany kodeks. Ich motto: "Po pierwsze nie szkodzić". Jako nieliczni z niewielu pracując w przestrzeni publicznej unikają świeżych tynków, zabytków i obiektów sakralnych. "Zamiast niszczyć i szkodzić - chcemy pomagać i tworzyć" - podkreślają swoje czyste intencje.

Trzecia Fala o graffiti w przededniu Olimpiady: "Malujemy od rana, ale od 12.00 będzie już coś widać".

Każdy, kto trafi jutro na ulicę Świętojerską 9 w Warszawie będzie mógł również uzyskać informacje na temat piątkowej manifestacji, która rozpocznie się o godz. 18 pod ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej przy ul. Bonifraterskiej.

Wszystkie informacje na stronie www.3fala.art.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sensowna akcja, ciekawy plakat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.