Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11251 miejsce

Graficzna edycja obrazu w fotografii: Korzystać czy nie?

Kiedy jakość zdjęć nie wystarczy, dodatkowa obróbka cyfrowa to nieodzowny element doskonałego warsztatu. Pliki Raw- kilkanaście razy wyższy zakres barw, więcej zachowanych szczegółów, czyli lepsza forma obrazu jest sukcesem dla wytrwałych.

Wielu początkujących fotoamatorów boryka się z pytaniem: czy używać obróbki graficznej i w jakim stopniu, czy też tego unikać? Korzystanie z dodatków komputerowych w fotografii mogłoby się kojarzyć niekiedy z dziecinnymi zabawami, czyli użyciem pędzli i kredek, dorysowywaniem fotografiom brakujących elementów lub nadawaniem np. słońcu i chmurom odpowiedniej kolorystyki.

Wydaje się, że jest to zajęcie bardzo prymitywne i banalne, być może nawet zbędne, w dobie dostępności nowoczesnych, uniwersalnych modeli fotoaparatów. W rzeczywistości idea możliwości graficznej edycji obrazu to jednak coś znacznie więcej. Jest to podstawa współczesnej techniki fotograficznej, szczególnie o charakterze artystycznym.Zdjęcie w formacie Raw. Modelka: Kinga / Fot. Andrzej Lekacz

Główną zasadą dobrych zdjęć jest oczywiście opanowanie podstaw teoretycznych i umiejętność obsługi samego aparatu tj. uregulowanie poziomu właściwej ekspozycji i kadrowanie, w skład którego wchodzą m.in. dobór odpowiedniej perspektywy czy zastosowanie poprawnego trójpodziału i jego mocnych punktów. Czynników tych, na pozór, nie zastąpi żaden program graficzny, a spełnienie wszystkich warunków powinno zapewnić sukces udanego warsztatu.

Z czasem naszej pracy, w poszukiwaniu nowych dróg, kiedy przestaje wystarczać dotychczasowa jakość zdjęć, możemy zauważyć, że stosowanie dodatkowej ingerencji cyfrowej to nieodzowny element doskonałej fotografii. Możliwość tę zapewniają, swoim istnieniem, właśnie pliki RAW. Kilkanaście razy większy, niż w przypadku innych formatów, zakres tonalny barw, a co za tym idzie o wiele więcej zachowanych szczegółów i lepsza jakość obrazu, stanowi dla wytrwałych, nie lada zachętę do kontaktu z taką formą fotografii.

Zdjęcie w formacie Raw. Kamieniste wybrzeże Morza Irlandzkiego / Fot. Andrzej Lekacz„Moja przygoda z fotografią zaczęła się kilka lat temu od „pamiątkowych” rejestracji miejsc mojego pobytu w zróżnicowanych warunkach geograficznych. Podróżując po licznych krajach Europy wykonywałem zdjęcia, dla pokazania moim znajomym, początkowo aparatem wbudowanym w komórkowy telefon. Posiadanie, zawsze przy sobie, małego urządzenia to bardzo wygodna forma, ale same zdjęcia swoją jakością miały wiele do życzenia.
Pierwsza nabyta lustrzanka, był to tylko podstawowy zestaw który wymagał dokupienia wkrótce szeregu akcesoriów m. in: obiektywów, lamp błyskowych czy statywu, jak również zestawu filtrów i dodatkowych baterii itp.

Praktyka, oczywiście jak zawsze, wymaga przygotowania teoretycznego, dlatego następnie wiele miesięcy spędziłem studiując podręczniki i różnego rodzaju materiały techniczne o tematyce fotograficznej. Zawsze jednak czułem, że czegoś mi brakuje... Istnienie i działanie programów graficznych, oraz ich połączenie z fotografią, odkryłem dopiero kilka lat po intensywnej pracy. Zauważyłem że dzięki temu otrzymujemy dodatkową pomoc w wyjątkowych potrzebach naprawy obrazu czy jego korekty. Zrozumiałem, że zdjęcia zapisywane w formacie Raw dają właśnie taką możliwość. Wtedy poznałem też prawdziwą moc fotografii”.


SUROWY- JAK GO UGRYŹĆ?Zdjęcie w formacie Raw przed i po graficznej edycji / Fot. Andrzej Lekacz

Zapis danych w formacie RAW (z ang. Surowy) to odpowiednik tradycyjnej techniki rejestracji obrazu na światłoczułej kliszy. Pozwala to na zachowanie najwyższej jakości zdjęć oferowanej przez aparat, ale dając przy tym również możliwość dalszej, dokładnej obróbki. Surowym informacjom zapisanym wprost ze światłoczułej matrycy musimy dopiero nadać odpowiednią, zrozumiałą dla oprogramowania graficznego formę, czyli „wywołać” je. Dokonujemy tego, poprzez dość skomplikowaną kilkustopniową obróbkę, w specjalnym konwerterze plików RAW.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.