Facebook Google+ Twitter

Grafika dla gminy żydowskiej we Frankfurcie nad Odrą

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-05 20:51

W ubiegłym miesiącu gmina żydowska we Frankfurcie nad Odrą wzbogaciła się o szkic domu przedpogrzebowego na cmentarzu żydowskim w Słubicach. Był to mój dar dla gminy, mający symbolizować pojednanie polsko-niemiecko-żydowskie.

Jakob Molchadskiy przygląda się grafice / Fot. Roland SemikGrafikę mojego autorstwa z serii "Słubice wczoraj i dziś" w imieniu gminy, pod nieobecność jej przewodniczącego Volodymyra Levytskyy'ego, przyjął Jakob Molchadskiy. Obiecał on powiesić szkic na jednej ze ścian siedziby gminy przy Halbe Stadt 30.

Cmentarz żydowski przy ul. Transportowej w Słubicach, wzmiankowany już w 1399 r., przed 1945 r. leżał w obrębie Frankfurtu nad Odrą i był nekropolią tutejszej gminy żydowskiej. Po wojnie cmentarz ulegał stopniowej dewastacji i dopiero kilka lat temu teren kirkutu został przekazany gminie żydowskiej w Szczecinie, a następnie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Na jego temat powstało wiele opracowań, włącznie z pracą autorstwa frankfurckiego regionalisty Eckarda Reissa.

Pan Molchadskiy pochwalił się, że jego przodkowie przed wojną mieszkali przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. Ofiarował mi biuletyn informacyjny "Zukunft" (Przyszłość), wydawany co miesiąc w języku niemieckim i rosyjskim przez Centralną Radę Żydów w Niemczech. Obecność dwujęzycznego miesięcznika we Frankfurcie wynika z faktu, że większość członków tutejszej gminy to Żydzi przybyli do Niemiec z krajów byłego Związku Radzieckiego. Na koniec Pan Molchadskiy poczęstował mnie jabłkami z drzew rosnących na terenie gminy i życzył wszystkiego dobrego przy kolejnych inicjatywach.

Autor: Roland Semik.

Tekst pierwotnie opublikowany na gazetawirtualna.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Miło wiedzieć, że w kierunku pojednania polsko-niemiecko-żydowskiego coś tak dobrego się dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby było więcej takich pojednań polsko-żydowskich i polsko-niemieckich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.