Facebook Google+ Twitter

Grafiki Józefa Baua w Krakowie

W oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Aptece pod Orłem tylko do 30 października trwa wystawa zatytułowana "Czas zbezczeszczenia. Grafiki Józefa Baua".

Ekspozycja dokumentacji i fotografii / Fot. Łukasz MicNa ekspozycji zaprezentowane zostały fotografie z osobistych doświadczeń Baua. Ukazują one, m. in. prześladowanie ludności pochodzenia żydowskiego, wysiedlenia. Dokumenty, protokoły, przepustki do obozów. Osobiste doświadczenia, ciężkie przeżycia, które uzupełniają sceny pełne humoru z obozowego życia artysty.

Józef Bau / Fot. Łukasz MicJózef Bau, urodzony w rodzinie żydowskiej w Krakowie w 1920 roku, zmarł w 2002 roku w Tel Awiwie. Rok po rozpoczęciu studiów plastycznych w 1939 roku w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych, jego edukację przerwał wybuch II wojny światowej. Wówczas
naziści uwięzili Żydów w obozach koncentracyjnych. Przed zagładą uratowała go sztuka, którą zajmował się w obozie, wykonując m.in. rysując i pisząc gotykiem wizytówki, opisy akt, szyldy urzędów. Tym samym stał się rysownikiem na potrzeby niemieckich urzędów.

W niemieckim obozie pracy przymusowej w Płaszowie w 1942 roku potajemnie wbrew zakazowi Niemców ożenił się z poznaną tam Rebeką Tannenbaum. Ślub został upamiętniony w filmie „Lista Schindlera”. Następnie został przeniesiony do kolejnego obozu, którym był Groß-Rosen nieopodal wsi Rogoźnica.

Został wpisany na listę Schindlera i dzięki temu przeżył wojnę. Następnie w roku 1944 roku trafił do Brunnlitz na Morawach i został zatrudniony w fabryce. W 1945 roku doczekał się wyzwolenia, jednakże podczas wojny zginęła cała jego najbliższa rodzina. Po wojnie wrócił do Krakowa, gdzie ukończył przerwane studia plastyczne. W 1950 roku zdecydował się na emigrację do Izraela, gdzie m. in. pracował dla rządu izraelskiego i otworzył własne studio filmowe.
Od lewej: na fotografiach obowiązkowa wymiana szyldów, ponieważ w gettcie dozwolone były napisy wyłącznie w języku jidysz. Kolejne fotografie przedstawiają członków Żydowskiej Organizacji Bojowej w getcie krakowskim / Fot. Łukasz MicNa ulicy widać majątek porzucony przez deportowanych / Fot. Łukasz MicPrzepustka do getta dla Żydów / Fot. Łukasz MicFragment jednego ze zwojów Tory / Fot. Łukasz Mic„Moja młodość była okupem, który zapłaciłem historii za wątpliwy honor: być naocznym świadkiem najbardziej okrutnej epoki w dziejach narodu żydowskiego” Józef Bau. Czas zbezczeszczenia. 1990 Tel Awiw / Fot. Łukasz MicLicznie odwiedzający ekspozycję / Fot. Łukasz MicWniosek o wydanie dokumentu tożsamości w związku z wysiedleniem z Krakowa / Fot. Łukasz Mic

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.