Facebook Google+ Twitter

Grafiki Mersada Berbera w Krakowie

Na wystawie w Galerii Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki można podziwiać prace Mersada Berbera - od hołdów składanych renesansowemu malarzowi po hołd złożony ofiarom ludobójstwa w XX w.

 / Fot. mat. promocyjneW Galerii Międzynarodowego Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie gości wystawa prac autorstwa bośniackiego artysty światowej sławy Mersada Berbera (1940-2012).

Na ekspozycji prezentowanych jest osiem grafik z bogatego dorobku artysty. Konstrukcja wystawy opiera się na zestawieniu ze sobą dwóch wielkich tematów, które były obecne w twórczości Berbera. Artysta poświęca swoje obrazy z jednej strony dramatycznym i mocno zagmatwanym historycznie krajom bałkańskim, a z drugiej zaś wielkiemu i uniwersalnemu dziedzictwu kulturalnemu Europy. W materiale prezentowanym w Krakowie, artysta skupia się na wojnie z lat 90. XX w. Nakreśla w nich to, co jest na wojnie najokrutniejsze, bezbronne ofiary konfliktu,w który często zostały one wciągnięte wbrew swojej woli. Ale takie okrucieństwo jest w gruncie rzeczy oczywiste. Ale to nie znaczy,że artysta ma się od tego odciąć, zapomnieć, potraktować jak traumę. Mersad Berber zdaję się komunikować, że wartość sztuki zawiera się w tym, by komunikowała ona sprzeciw, reagowała, nie pozwalała zapomnieć.

Choć grafiki Berbera opowiadają o tym wycinku historii na Bałkanach, jakim jest masakrę ludności bośniackiej w Srebrenicy i ekshumacja jej ofiar, to dalekie są jednak od patetyzmu czy pomnikowego bohaterstwa.

Bardziej okazują współczucie, składają hołd, bronią ofiary przed zanikiem pamięci o nich.

W drugiej odsłonie na wystawie możemy podziwiać prace oddające hołd wielkim poprzednikom artysty takim jak Durer czy Velasquez. Artysta wykorzystuję w nich charakterystyczne elementy ich malarstwa, uzyskując efekt kolaż. Widz ogląda zatem swego rodzaju unowocześnione ale jednak ponadczasowe piękna.
Mogłoby się wydawać,że takie zestawienie - piękno renesansu i ohyda współczesnego ludobójstwa - nigdy nie maja prawa się spotkać na jednej wystawie. Jednak spoglądając na szesnastowieczną Europę, pełną wojen religijnych, które nie przeszkadzały w tworzeniu tego piękna, można zaryzykować stwierdzenie, że potrzeba wrażliwość jest jednak wpisana w ludzka naturę.

Mersad Berber - twórca często kontrowersyjnie postrzegany, ze względu na swoje wybory polityczne jest ważnym dla dziedzictwa sztuki dokumentalista swoich czasów.

Świadkiem czasów, które choć wydawały się końcem historii i wojen ściągnęły na jego naród masową zagładę.

Wystawa potrwa do 30.11.

Więcej na: link

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.