Facebook Google+ Twitter

Grafiki Oktawii Ogniew w łódzkiej Galerii Sztuki Brodzka

W łódzkiej Galerii Sztuki Brodzka odbył się wernisaż Oktawii Ogniew. Wystawa jest nagrodą od galerii, które artystka zdobyła w ubiegłorocznym prestiżowym konkursie im. Władysława Strzemińskiego organizowanym przez łódzką ASP.

Grafika Oktawii Ogniew - "Opalizacja I", akwafinta/akwaforta. / Fot. Mirosława KasowskaMłoda artystka przedstawiła dwadzieścia grafik – osiem barwnych i dwanaście czarno-białych. Wszystkie wykonane są technikami mokrymi. Większość z nich, bo dwanaście to akwaforty. Pozostałe – pięć to akwafinty, a trzy wykonane są techniką mieszaną akwaforta-akwafinta. Inspiracją dla każdej z nich był mechanizm zegara. Jednak nie jest to grafika figuratywna. Zegar jest jedynie punktem wyjścia do refleksji odbiegającej bardzo daleko od zwykłego znanego wszystkim mechanizmu. Jawi się jako symbol na który za każdym razem oddziałują inne siły.

Grafika Oktawii Ogniew - "Opalizacja VII", akwafinta/akwaforta. / Fot. Mirosława KasowskaPrzypadkowe rozebranie budzika i fascynacja jego wnętrzem określiła tematykę graficznych działań autorki. Tematykę, która w rozległy sposób uczula na nieskończoną ilość mechanizmów - zarówno tych kierujących człowiekiem jak i funkcjonujących obok niego. To prace posiłkujące się indywidualnym zainteresowaniem, które zaowocowało różnymi syntezami. Konsekwentne skupienie na jednym wątku (w tym przypadku częściach tylko zegarowego mechanizmu) jest zabiegiem dość odważnym.

Grafika Oktawii Ogniew - "Opalizacja II", akwafinta/akwaforta. / Fot. Mirosława KasowskaTrzeba mieć dużą wrażliwość i wielki dar obserwacji, żeby zdecydować się na tworzenie odmiennych wariantów jednego doznania. Tak uproszczona wypowiedź artystyczna wymaga dojrzałości. Prace te stawiają też określone wymagania oglądającym. Muszą oni bowiem zdobyć się na samodzielną ich interpretację. Jednak jednocześnie otwierają widzowi drogę do wolności, bo w proponowanej przez artystkę uniwersalności każdy może odnaleźć ważne dla siebie odnośniki.

Grafika Oktawii Ogniew - "Mechanistyczny umysł dubituje", akwaforta. / Fot. Mirosława KasowskaPrzedstawione grafiki to wynik 2.5–letniej pracy artystki w pracownitechnik wklęsłodrukowych ASP. Powstały one pod okiem prof. Krzysztofa Wawrzyniaka, Krzysztofa Wieczorka i Wiesława Przyłuskiego. Wernisaż odbył się 13 lutego, a prace Oktawii Ogniew można oglądać przez najbliższy miesiąc. Wystawa tej artystki to pierwsze tegoroczne artystyczne przedsięwzięcie Galerii Sztuki Brodzka znajdującej się przy ul. Piotrkowskiej 109.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Po zainstalowaniu nowej bateryjki w budziku trafiłam tu i stwierdzam, iż "trybiki i różne metalowe elementy" mająw sobie to COŚ.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie przypuszczałam, że inspiracją dla artysty, mogą stać się trybiki i różne metalowe elementy, mające tyle wdzięku, co suchy badyl :)

Wykład objaśniający rodzaje i techniki tworzenia grafik oraz sugestie Pani Miry, pomagają mi dostrzec w nich coś więcej niż grę niewysyconych kolorów i bezładnie porozrzucanych kółeczek.
Z podziękowaniem - PLUS :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.