Facebook Google+ Twitter

Grafomańska dyskusja

Wiadomości24.pl to miejsce skupiające wiele wartości, wiedzy, doświadczenia. I ja chciałabym uczyć się od najlepszych. Zachęcam zatem do dyskusji na temat grafomanii: jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Czym różni się grafomański kicz od pewnej wartości? Moim zdaniem nie da się jednoznacznie wskazać. Każdy ma inną granicę tolerancji, wrażliwości, postrzegania. Każdy inaczej ma wysublimowane kubki smakowe doznań estetycznych. Każdy inaczej nastrojonym instrumentem jest.

Dla mnie ważne jest, by coś potrafiło swobodnie przeze mnie przepłynąć. By połechtało, zaspokoiło jakąś dziką żądzę, tudzież kruche, ulotne i delikatne, jak motyle skrzydło, pragnienie. By trafiło do mnie, kopnęło w zadek zastanowienie i refleksję. By zakręciło, najlepiej pozytywnie.

Bym poczuła smak, i kosztować chciała więcej, i więcej... Bym delektowała się zrozumieniem emocji bądź niechby motorem to było do prób zgłębienia. Gdy te warunki spełnione - choćby to zgoła lichy utwór czy rymowanki wprost z ulicy były - koneser i degustator tego wymiaru, i płaszczyzny tej, potraktuje je, niczym Radosną Nowinę. Bo ich wersety nie mówią jedynie językiem aniołów, ale gwarą Ludzi, pospolitych chleba zjadaczy. Nawet w plugawym słowie dostrzec można złote kruszce, gdy odpowiednie binokle do oczu przyłożymy. Ważne, by słowem nie rzucać, jak kamieniem, ale by rzeźbić w nim, jak w kamieniu. Wtedy i moc mają, i pomnikiem trwałym staną się.

Dobrze również, gdy forma równa treści, i żadne wielkością nie urasta ponad drugie. Wtenczas pożywka to wytrawna, dla siedliska zmysłów wszelakich...

A wracając do oceny rozmiarów grafomaństwa - każdy przepuścić musi notę przez filtr własnych doznań. Pozostały osad - to wspólny mianownik, i wartościowa baza dla wszystkich - bez względu na przynależność społeczną, poziom wykształcenia, wszelkie orientacje czy inne uwarunkowania, tudzież różnice czy podziały. Zostało - czyli: podobało się. Podobało się, czyli jest jakąś wartością (tj. przeciwwagą grafomaństwa). DLA MNIE.

I znów, retrospektywnie, wróciliśmy do stwierdzenia: subiektywne to odczucie, i basta!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ma Pani rację...popieram.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I słusznie Pani Aniu. Tu każdy powinien wypowiadać się własnym językiem. Wyłącznie od siebie. O tym co jego najbardziej boli, czy interesuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisane, a raczej namalowane językiem lekkim i kolorowym jak skrzydło motyla, ale bynajmniej nie przerasta formą treści :). Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.04.2009 09:55

jeszcze łapka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.04.2009 09:54

Anno, napisałaś i ładnie i od siebie. Plus. I zgadzam się, że każdy najprostszy wierszyk może zachwycić, sprawić, że się zrobi się ciepło na duszy, albo drgnie molowo jakaś ukryta struna po przeczytaniu tekstu, któremu to i owo formalnie można zarzucić. One, moim zdaniem, są wartościowe, chociaż nie są wielkimi działami. Ale oczywiście zdarzają się teksty, które nawet mało wyrobiony czytelnik rozpozna jako grafomanię ;) Te jednak mają tę zaletę, że ich tworzenie sprawia najwyraźniej sporą frajdę autorom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.