Facebook Google+ Twitter

Graj w Tetris, ćwicz myślenie

Okazuje się, że stary, dobry Tetris to nie tylko przyjemna, nieskomplikowana gierka. Regularna gra powiększa grubość kory mózgowej.

Aleksiej Pażytnow, twórca gry Tetris. / Fot. JOERG CARSTENSEN/PAPNaukowcy z Mind Research Network w Albuquerque ze stanu Nowy Meksyk przez trzy miesiące nadzorowali grupę 26 nastolatek. Przed rozpoczęciem testu i po jego zakończeniu wykonano u nich rezonans magnetyczny mózgu (zarówno strukturalny jak i funkcjonalny). Okazało się, że u dziewcząt, które w trakcie badania grały pół godziny dziennie układając niepozorne klocki znacznie zwiększyła się efektywność pracy mózgu - wzrosła ilość tzw. istoty szarej czyli skupiska neuronów zwane inaczej korą mózgową. Znajdują się w niej ośrodki odpowiedzialne m.in za kojarzenie, wzrok czy słuch. Jej przeciętna grubość to ok. 2 mm do 5 mm. Już wcześniej kanadyjscy naukowcy z naukowcy z Montreal Neurological Institute po serii specjalistycznych badań wykazali, że grubość kory może być związana z ilorazem inteligencji.

Grubość kory wzrosła w 6. polu Brodmanna* w lewym płacie czołowym, a także w 22. i 38. polu Brodmanna w lewym płacie skroniowym. Odpowiadają one za koordynację ruchów ciała oraz nasze zmysły. Jednak jak podkreślają naukowcy pola zwiększonej wydajności mózgu nie pokrywają się z miejscami wzrostu istoty szarej (kory). Jak pokazał rezonans magnetyczny nastąpiły one w polach 32., 6., 8., 9., 40. i 46. umieszczonych w prawych płatach ciemieniowym i czołowym. Te obszary odpowiadają m.in. za przetwarzanie informacji i krytyczne myślenie. Nadal pozostaje więc tajemnicą związek pomiędzy powiększeniem kory, a zwiększeniem wydajności w zupełnie innych obszarach mózgu. Jasnym wydaje się jedynie fakt, że nie istnieje jeden punkt odpowiedzialny za inteligencję człowieka. Naukowcy zapowiadają, że nie przerwą badań. Nie wiedzą jeszcze czy w przypadku zaprzestania regularnej gry nie nastąpi regres w procesie wzrostu kory. Chcą również rozszerzyć swoje działania na większą, bardziej zróżnicowaną wiekowo grupę osób.

Nasz mózg skrywa jeszcze bardzo wiele tajemnic, jednak badania takie jak te mogą w przyszłości przyczynić się do zwiększenia wiedzy na temat występowania różnych patologii mózgu, głównie występujących w procesie starzenia, takich jak sam spadek aktywności procesów myślenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.