Facebook Google+ Twitter

Gramy nad Prosną w Kaliszu, czyli IV Festiwal Muzyczny im. Pawła Bergera

4 września, już po raz czwarty w Kaliszu odbędzie się granie nad Prosną, czyli IV Festiwal Muzyczny im. Pawła Bergera.

Gorące zaproszenie. / Fot. Plakat festiwaluPaweł Józef Berger - długoletni klawiszowiec i kompozytor Dżemu (w pierwszych latach wokalista) urodził się 6 września 1950 roku w Katowicach. Obok braci Adama i Bena Otrębów oraz Aleksandra Wojtasika, był założycielem tej legendarnej formacji. To już w 1973 roku wyżej wymienieni założyli zespół Dżem, a po kilku miesiącach dołączył do nich Ryszard Riedel.

Przez kilka lat zespół występował nieregularnie jako grupa amatorska, dopiero od roku 1979, kiedy to Dżem wygrał Tyski Przegląd Zespołów Amatorskich, rozpoczęła się kariera tej grupy. Wtedy to zaczęli grać regularne koncerty i Paweł Berger niezmiennie aż do roku 2005 tj do jego tragicznej śmierci był jednym z filarów zespołu.

Paweł Berger podczas swojej działalności artystycznej współpracował z najlepszymi bywalcami polskiej sceny rock-bluesowej i folkowej. Współpracował między innymi z takimi znakomitościami jak Martyna Jakubowicz, Ireneusz Dudek, Tadeusz Nalepa czy Leszek Dranicki. Ale, jak już wcześniej napisałem, był wierny Dżemowi do samego końca - bez niego muzyka Dżemu nie byłaby taka, jaką mieliśmy okazję słuchać i podziwiać. Niemal w każdym utworze najlepszej bez wątpienia polskiej kapeli blues-rockowej, jaką jest zespół braci Otrębów, Jurka Styczyńskiego, Zbyszka Szczerbińskiego i Maćka Balcara - który zastąpił wydaje mi się godnie Rysia Riedla oraz Janusza Borzuckiego - który równie godnie zastępuje nieodżałowanego Pawła Bergera - można usłyszeć klimat i specyficzną nutę tego instrumentalisty.

Pomysłodawcą kaliskiego festiwalu jest kaliszanin i długoletni przyjaciel Pawła Bergera - Bogdan Pawlak. Festiwal już po raz czwarty odbywa się przy Kaliskim Centrum Kultury, które to mieści się przy ulicy Łaziennej 6 w Kaliszu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tak Damianie, bez wątpienia jeden z najlepszych klawiszowców, bez udziału którego obecny Dżem nie byłby grupą tej marki. Pozdrawiam i gwiazdki zostawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.