Facebook Google+ Twitter

Gramy w Tetris już 25 lat

Napisany przez Aleksieja Pażytnowa krótki programik stał się wręcz legendą wśród gier. Wszystko zaczęło się w 1984, a do dziś gra w Tetrisa miliony ludzi na całym świecie.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/Fblartic.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/Fblartic.jpg Każdy kto korzysta z internetu ma komputer, a jeśli pasjonuje się grami, to oznacza, że musi wiedzieć co to jest Tetris. Jest to jedna z najbardziej znanych na świecie gier komputerowych, od ponad 25 lat wciąga i fascynuje miliony ludzi. Został stworzony przez młodego rosyjskiego programistę na komputerze Elektronika 60. Zapewne jest to jeden z niewielu fenomenów wykreowanych przez Związek Radziecki, który zawładnął umysłami zachodniego społeczeństwa.

Zasady gry są proste - pole gry -zwane matriksem- ma wymiary 10 na 20 kolumn. W trakcie gry na polu pojawiają się bloki złożone z 4 połączonych ze sobą klocków. Możemy je obracać w prawo, lewo, do góry i na dół. Gdy jednak blok spadnie na sam dół krawędzi zostaje unieruchomiony i nie można go już obracać. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez układanie bloków na całej szerokości pola gry.

Ogromy sukces gry na wszystkich szerokościach geograficznych nie spowodował jednak wzbogacenia się Aleksieja Pażytnowa, twórcy gry. Prawa autorskie należały do Akademii Nauk, a nie do niego. Walka o nie trwała wiele lat. Firmy komputerowe handlowały licencjami na Tetrisa, których w rzeczywistości nigdy nie posiadały.

Sam twórca już zakończył batalię o prawa do jego najsłynniejszego dzieła. W latach 90. XX w. wyemigrował do USA, gdzie dalej tworzył gry komputerowe. Jednak żadna z nich nie osiągała takiego sukcesu jak Tetris. Sama gra była wiele razy wydawana w coraz to nowszych wersjach, ale fabuła pozostała przez te wszystkie lata bez zmian.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiście mocna gra!;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.