Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29419 miejsce

Gran Turismo 5. Wyścigi idealne?

Posiadacze Playstation 3 musieli czekać na tę grę aż pięć lat. Pojawiające się od zeszłego roku informacje o przesuwaniu daty premiery spędzały wszystkim sen z powiek. Czy cierpliwość fanów serii została nagrodzona?

Audi R8 w centrum Berna w trybie Podróż Fotograficza. Fot. Wojciech Grzesiak / Gran Turismo 5 / Fot. Wojciech Grzesiak / Gran Turismo 5Wraz z nadejściem Playstation 3 było wiadome, że pojawi się kolejna część Gran Turismo - gry, która "od zawsze" jest tytułem przeznaczonym na konsole Sony. Wyróżniało ją staranie twórców o jak najwierniejsze odwzorowanie rzeczywistej fizyki jazdy, torów oraz samochodów. Czwarta część wydana na Playstation 2 wciągnęła mnie i wielu innych graczy na długie godziny. Przy Gran Turismo włączało się konsolę chociażby po to, żeby wybrać swój ulubiony samochód, ulubiony tor i odbyć chociażby niezobowiązującą przejażdżkę, a przed pójściem spać najczęściej powtarzanym zdaniem było "To już na pewno ostatni wyścig dzisiejszego dnia".

Gran Turismo 5 od początku było zapowiadane jako tytuł rewolucyjny. Twórcy obiecywali piękną grafikę, prowadzenie samochodu bardziej realistyczne niż kiedykolwiek oraz ogrom samochodów do wyboru, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Kiedy wyszedł Prologue, czyli, mówiąc krótko, gra poprzedzająca grę, zacząłem wątpić w to, czy autorzy dotrzymają obietnicy. Model jazdy niewiele zmienił się w porównaniu do Gran Turismo 4, a i grafika niespecjalnie powalała na kolana.

Piąta część Gran Turismo miała ukazać się kilka miesięcy po Prologu. Jednak ten okres wydłużył się do dwóch lat. Czy warto było czekać tak długo?

Gran Turismo 5


Wraz ze zbliżającym się końcem roku terminy wydania gry zaczynały być coraz To już rzeczywistość czy jeszcze rzeczywistość wirtualna? Fot. Wojciech Grzesiak / Gran Turismo 5 / Fot. Wojciech Grzesiak / Gran Turismo 5napięte. Ostatecznie premierę ustalono na 24 listopada i tym razem słowa dotrzymano. Odbiorowi gry towarzyszył ogromny, niekontrolowany uśmiech na mojej twarzy. Po pierwsze - brakowało mi Gran Turismo na Playstation 3, a po drugie w przypadku zamówionego przeze mnie wydania, do egzemplarza gry dołączono gustowne ramki pod tablice rejestracyjne.

Gran Turismo 5 wydano w edycji podstawowej oraz dwóch edycjach kolekcjonerskich. Pierwsza z nich zawiera dodatkowo książkę, w której znajdziemy informacje na temat historii motoryzacji, działania poszczególnych podzespołów samochodu, różnic w rodzajach napędów, tuningu oraz najważniejszego, czyli techniki jazdy. Oprócz tego dołączono także pocztówki ze zdjęciami z gry i kody na pobranie pięciu samochodów w wersji Chrome. Wersja Signature Edition, która jest najdroższa, zawiera wspomnianą książkę, pocztówki, kody na samochody w wersji Stealth, portfel z logo Gran Turismo 5, model Mercedesa SLS, metalowy breloczek do kluczy i kilka innych rzeczy. Oprócz tego daje możliwość wzięcia udziału w walce o prawdziwego Mercedesa SLS.

Zawartość


Po uruchomieniu i zainstalowaniu gry (instalacja trwa około 30 minut, więc można spokojnie w tym czasie zjeść obiad) możemy zdecydować, czy chcemy się od razu ścigać i wybieramy Arcade Mode czy chcemy przejść do najważniejszego trybu, czyli kariery. W stosunku do Gran Turismo 4 wszystko jest tu znacznie bardziej uporządkowane, a wierzcie lub nie - w poprzedniczce miewałem czasem problemy nawet ze znalezieniem ikony garażu.

Zdjęcia możemy robić również oglądając powtórki. Fot. Wojciech Grzesiak / Gran Turismo 5 / Fot. Wojciech Grzesiak / Gran Turismo 5W Karierze możemy brać udział w wyścigach bezpośrednio (wyścigi A-spec) i pośrednio (wyścigi B-Spec, gdzie wydajemy polecenia wirtualnemu kierowcy). Oprócz tego tradycyjnie trzeba zdobywać licencje w celu odblokowywania kolejnych wyścigów. Przy zakupie pierwszego samochodu należy udać się na giełdę samochodów używanych. Oczywiście można także kupować nowe samochody w salonach. Autorzy przygotowali dla nas również szereg zadań specjalnych, w których będziemy między innymi ścigać się gokartami, uczyli się jeździć samochodami formuły NASCAR, wykonywali zadania na prawdziwym torze Top Gear i pokonywać odcinki specjalne zgodnie ze wskazówkami Sebastiana Loeba.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.