Facebook Google+ Twitter

Grand Prix Australii. Czy pokaże prawdziwy układ stawki F1?

Rewolucyjne zmiany, nowy mistrz broniący tytułu... to oznacza nieprzewidywalny sezon Formuły 1.

Lewis Hamilton otoczony przez swój zespół w Algarve International Autodrome na południu Portugali. / Fot. EPA/LUIS FORRA12 grudnia ubiegłego roku stał się przełomowym dniem dla losów F1 na najbliższe dwa sezony. FIA podczas obrad Światowej Rady Sportów Motorowych w Monako podjęła ostateczną decyzję co do zmian na sezon 2009. Regulamin uległ zmianie niemal we wszystkich punktach dotyczących bolidów i weekendów wyścigowych, co spowodowane jest przymusem cięcia kosztów. Sezon ten będzie największą zagadką od czasu, kiedy odbyło się pierwsze GP.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych, a zarazem dziwnych przepisów jest zakaz jakichkolwiek testów podczas sezonu. Do udoskonalania i sprawdzania bolidów zespoły będą miały tylko treningi podczas GP. Silniki mają mieć większą żywotność, każdy kierowca będzie mógł użyć maksymalnie ośmiu jednostek w trakcie sezonu. Napęd nie będzie mógł być w żaden sposób wewnętrznie modyfikowany (nie dotyczy silnika Renault, który na sezon 2009 będzie mógł wprowadzić kilka zmian). Natomiast obroty silnika będą zredukowane do 18 000.

Opony rowkowane zostaną zastąpione tak zwanymi slicami (opony gładkie, które wg. kierowców ułatwiają wyprzedzanie i zwiększają przyczepność bolidu).Zmianie podlega także wygląd wyścigówek. Redukcja wielu elementów aerodynamicznych i powiększone przednie skrzydło zaskoczyło wielu entuzjastów F1. Wielu fanów ucieszy fakt, że FIA zrezygnowało z karania kierowców za zjechanie do pit stopu na tankowanie we wczesnej fazie, gdy na torze jest jeszcze samochód bezpieczeństwa. To jedne z ważniejszych przemian Formuły 1 na walkę o mistrzostwo świata 2009.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) Bardzo rzeczowy tekst. Teraz przynajmniej coś wiem o F1.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.