Facebook Google+ Twitter

Grażyna Auguścik zaśpiewała w Toruniu

W toruńskim Centrum Kultury Dwór Artusa wystąpiła Grażyna Auguścik. Na scenie towarzyszyli jej znakomici muzycy - amerykańscy instrumentaliści oraz wirtuoz akordeonu Jarek Bester i gitarzysta Kurt Rosenwinkel.

Grażyna Auguścik, Jarek Bester / Fot. Łukasz KołtackiGrażyna Auguścik rozpoczęła swoją karierę w Europie. W 1992 roku ukończyła studia na prestiżowej uczelni Berklee College of Music w Bostonie dzieląc od tamtej pory scenę z takimi sławami jazzu jak: Jim Hall, Michael i Randy Brecker, Bobby Enriquez, John Medeski, Paul Wertico, Kurt Rosenwinkel, Robert Irving III, Michał Urbaniak, Terry Callier, Patricia Barber, John McLean, Andrzej Jagodziński, Jarek Bester i wielu innych. Od roku 1994 jej domem jest Chicago. Tam koncertuje w legendarnych już miejscach tj. Green Mill, the Chicago Cultural Center czy The Millennium Park.

Utwory, które usłyszała 15 lutego toruńska publika to przede wszystkim kompozycje Andrzeja Kurylewicza. Jego muzyka, poza oryginalnymi wykonaniami Wandy Warskiej oraz zmarłego w ubiegłym roku samego kompozytora, jest rzadko interpretowana w kraju jak i za granicą. Koncert Grażyny Auguścik był hołdem dla muzyki Kurylewicza i dla wielkiej indywidualności artystycznej - Wandy Warskiej. Podczas koncertu / Fot. Łukasz Kołtacki Oboje wnieśli duży wkład do polskiej kultury - cudowną muzykę o ponadczasowym charakterze. Wokalistka kładzie duży nacisk na popularyzację twórczości Kurylewicza i Warskiej, która powinna mieć możliwość szerszego zaistnienia. Zagrane zostały także utwory Nicka Drake'a, zmarłego przedwcześnie kompozytora jak i autora tekstów, którego muzyka zachwyca do dziś.

Grażyna Auguścik zaprosiła do współpracy znakomitych amerykańskich instrumentalistów a także gościa specjalnego Kurta Rosenwinkel`a - rewelacyjnego gitarzystę mającego wysoką lokatę w rankingach indywidualności gitary jazzowej. Wraz z nią zagrali instrumentaliści młodej sceny chicagowskiej: Matthew Scott Ulery na kontrabasie i Jon Deitemyer - perkusja. Od lat wokalistce pomaga swoim talentem wirtuoz akordeonu Jarek Bester, którego również podczas koncertu w Toruniu nie zabrakło.

Od lewej: Matthew Scott Ulery, Kurt Rosenwinkel, Grażyna Auguścik i Jarek Bester / Fot. Łukasz KołtackiMuzycy w komplecie / Fot. Łukasz Kołtacki Wrażliwe interpretacje muzyki polskiej w wykonaniu muzyków innej narodowości to nowa jakość. Koncert był wyjątkowo ciekawym wydarzeniem muzycznym, którego gwarantem wysokiej jakości artystycznej była, obok profesjonalnych jazzowych instrumentalistów, jedna z większych indywidualności międzynarodowej sceny jazzowej - Grażyna Auguścik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.