Facebook Google+ Twitter

Grecja. Ateńczycy uciekają przed ogniem

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-24 12:43

Szalejące w Grecji pożary szybko docierają do przedmieść Aten. Ekipy strażackie zarządziły ewakuację mieszkańców z zagrożonych rejonów.

 / Fot. PAP/ EPA/ORESTIS PANAGIOTOUPożary wybuchły w piątek w Grammatikos, 25 mil na północ od Aten. Do tej pory pochłonęły 14 miasteczek i stale się rozprzestrzeniają. Obecnie gasi je 17 powietrznych jednostek - śmigłowców i samolotów, które oczekują na obiecane wsparcie z Francji, Włoch i Cypru.

Pożary zniszczyły już 30 000 akrów lasów i pól uprawnych. W walce z ogniem bierze udział łącznie 2000 ludzi - strażaków, żołnierzy i wolontariuszy. W niedzielę rząd zarządził ewakuację dwudziestu tysięcy osób z Aghios Stefanos, rejonu oddalonego 14 mil od Aten, gdzie docierają już płomienie.
- Wszystko staje w ogniu - powiedział Panayiotis Bitakos, burmistrz Aghios Stefanos - Jedynym wyjściem było zarządzenie ewakuacji.

Powiedział także, że policja przeprowadza ludność na południe, w rejony jeszcze niezagrożone pożarami. Korki uliczne jednak utrudniają to zadanie. Przerażeni mieszkańcy uciekają na piechotę, pozostawiają na pastwę losu cały swój dobytek. Za ich plecami na niebie wznoszą się olbrzymie, czarne chmury dymu palonej ziemi, drzew i domów. Jak podają władze, w całej Grecji szaleje do stu pożarów. Łącząc się, przecinają kraj na pół i uniemożliwiają ludnościi ucieczkę.

Od soboty rejonie Aten trwa stan wyjątkowy. O pomoc grecki rząd zgłosił się do Unii Europejskiej gdyż brakuje już środków do walki z pożarami.

Źródło: New York Times

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.