Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grecja. Deszcz odsłonił starożytne grobowce

Redakcja
Saloniki-wykopaliska
Saloniki-wykopaliska Fot. Marek Bachorski-Rudnicki
W pobliżu wioski Vaskina na Peloponezie, opady deszczu odsłoniły greckie grobowce sprzed ponad 3,3 tys. lat. Datuje się je na okres mykeński, czyli pochodzą z czasów gdy toczyła się akcja „Iliady” opisanej przez Homera.

Jak donosi serwis internetowy Athens News, ten starożytny cmentarz znajduje się w odległości około 10 km na północny zachód od miasta Leonidio, ulokowanego na środkowo-wschodnim wybrzeżu Peloponezu, na terenie gminy Notia Kynuria.

Naukowcy z rządowej agencji o nazwie „39. Eforat Archeologii Prehistorycznej i Klasycznej” odnaleźli wewnątrz kwater rozmaite przedmioty codziennego użytku złożone w nich jako dary dla zmarłych. Wśród nich znalazło się w tym kilka unikatowych waz biesiadnych w stanie idealnym.

Archeolodzy badają to znalezisko i jak do tej pory odsłonili pięć grobowców tzw. skrzynkowych z okresu mykeńskiego, czyli pochodzących z XIV w. p.n.e. Jest to niezwykle rzadkie odkrycie, zwłaszcza, że przedmioty są w tak dobrym stanie.

Kultura mykeńska to najstarsza kultura starożytnej Grecji kontynentalnej. Jak się przypuszcza rozwijała się ona w okresie ok. 1600-1100 r. p.n.e. Nazwa pochodzi od ważnego ośrodka cywilizacji Achajów miasta Mykeny, znajdującego się w centrum Kotliny Argolidzkiej na Peloponezie. Jest to niezwykle ciekawy okres w historii Grecji, który dokładniej został poznany dopiero w drugiej połowie XIX wieku dzięki pionierskim pracom archeologa Heinricha Schliemanna.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto