Facebook Google+ Twitter

Grecja. Deszcz odsłonił starożytne grobowce

W pobliżu wioski Vaskina na Peloponezie, opady deszczu odsłoniły greckie grobowce sprzed ponad 3,3 tys. lat. Datuje się je na okres mykeński, czyli pochodzą z czasów gdy toczyła się akcja „Iliady” opisanej przez Homera.

Saloniki-wykopaliska / Fot. Fot. Marek Bachorski-RudnickiJak donosi serwis internetowy Athens News, ten starożytny cmentarz znajduje się w odległości około 10 km na północny zachód od miasta Leonidio, ulokowanego na środkowo-wschodnim wybrzeżu Peloponezu, na terenie gminy Notia Kynuria.

Naukowcy z rządowej agencji o nazwie „39. Eforat Archeologii Prehistorycznej i Klasycznej” odnaleźli wewnątrz kwater rozmaite przedmioty codziennego użytku złożone w nich jako dary dla zmarłych. Wśród nich znalazło się w tym kilka unikatowych waz biesiadnych w stanie idealnym.

Archeolodzy badają to znalezisko i jak do tej pory odsłonili pięć grobowców tzw. skrzynkowych z okresu mykeńskiego, czyli pochodzących z XIV w. p.n.e. Jest to niezwykle rzadkie odkrycie, zwłaszcza, że przedmioty są w tak dobrym stanie.

Kultura mykeńska to najstarsza kultura starożytnej Grecji kontynentalnej. Jak się przypuszcza rozwijała się ona w okresie ok. 1600-1100 r. p.n.e. Nazwa pochodzi od ważnego ośrodka cywilizacji Achajów miasta Mykeny, znajdującego się w centrum Kotliny Argolidzkiej na Peloponezie. Jest to niezwykle ciekawy okres w historii Grecji, który dokładniej został poznany dopiero w drugiej połowie XIX wieku dzięki pionierskim pracom archeologa Heinricha Schliemanna.Czytelnicy i autorzy W24 polecają na Facebooku
Wiadomości24 to nie "spork" Nordwalla
LE: Legia w niesamowitym stylu pokonuje Hapoel 3:2
Piotr Hruszwicki na scenach Lyric Opera!
Wajda, Penderecki, Korzeniowski, Karolak popierają Platformę
Pomysł Palikota: Jarosław Kaczyński winny katastrofie smoleńskiej


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.