Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21133 miejsce

Grecja. Dostawca Leopardów korumpował urzędników ministerstwa obrony

Doniesienie medialne, które może okazać się większym skandalem. "Süddeutsche Zeitung" podała, że firma KMW, dostawca czołgów Leopard dla Grecji miał dawać łapówki w tamtejszym ministerstwie obrony. Skala tej korupcji jest porażająca.

Holenderski Leopard 2a6 w kamuflażu. User:Én01; wikipedia; licencja: CC3.0. / Fot. User:Én01Monachijski dziennik Süddeutsche_Zeitung zainteresował swoimi doniesieniami nie tylko Niemców. Według ich rozeznania firma przemysłu zbrojeniowego KMW (Krauss-Maffei Wegmann) jest uwikłana w układ korupcyjny. Głównym "bohaterem" sensacji, która może przerodzić się w międzynarodowy skandal jest były szef departamentu uzbrojenia w greckim ministerstwie obrony. Antonis Kantas zajmował stanowisko w latach 1992-2002.

Przed Świętami Bożego Narodzenia wydano nakaz aresztowania Antonisa Kantasa. W chwili zatrzymania posiadał zgromadzone na tajnych kontach bankowych 14 milionów euro (!). Grecki oficjel przyznał, że wszedł w posiadanie takich pieniędzy poprzez machinacje łapówkowe, a wykryta przez śledczych suma to zysk z procentami od 8 milionów euro zdobytych w nieuczciwy sposób. Korupcyjny układ był dla niego korzystny, o ile tylko okazywał przychylność oferentom z Francji, Izraela, Rosji, czy Stanów Zjednoczonych. Podejrzenie przestępstwa korupcyjnego z udziałem niemieckich kontrahentów dotyczy zamówienia 170 czołgów Leopard 2A6 HEL na sumę 1,7 miliardów euro. Z tego 1,7 miliona euro, to pieniądze jakie otrzymał Kantas od KMW tytułem pomyślnego obrotu spraw. W tym przypadku korzystał z pośrednika, którym był grecki przedstawiciel niemieckiej firmy.

Firma Krauss-Maffei Wegmann zaprzeczyła jakoby kiedykolwiek uczestniczyła w transakcjach o charakterze korupcyjnym. Zamówienie na czołg Leopard 2 z datą 20 marca 2003r. było ściśle nadzorowane wedle zapewnień KMW. Do 2009r. strony wywiązały się z oficjalnych warunków umowy i grecka armia stała się faktycznym posiadaczem 170 Leopardów. Co prawda, na chwilę obecną pozostało jeszcze spłacić 10 mln euro, ale jak zauważa Deutsche_Welle, to właśnie dlatego sprawa nie przedawniła się w myśl niemieckiego prawa.

Prokuratura w Atenach przyznała, że nazwisko Antonisa Kantasa pojawiało się już wcześniej podczas przesłuchań w sprawach o takim ciężarze gatunkowym. Pojawił się też w sprawie prowadzonej przez prokuraturę w Bremie, która dotyczy nieprawidłowości co do modernizacji uzbrojenia greckiej floty podwodnej. Kantas potwierdził, że te machinacje również są mu znane. Projekty związane z grecką flotą łodzi podwodnych typu 214 wiązały się z przyjęciem korzyści majątkowej ok. 500,000 euro przy całkowitym koszcie blisko 2,6 miliarda euro. Ogółem greccy urzędnicy zgarnęli przy podwodnych planach niezasłużone 18 mln euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Grecy to naród który potrafi wywalczyć co swoje. Może dlatego te dozbrajania. Latem może być naprawdę bardzo gorąco.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Robert Kamiński - "Średnia temperatura w styczniu wynosi około 5-7 °C", czyli w Grecji będzie ciepło jak zwykle? (na podst. Wikipedii).

Komentarz został ukrytyrozwiń

To w Grecji też u władzy Platforma Obywatelska ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.