Facebook Google+ Twitter

Grecja handlem wymiennym stoi

Określenie, że Grecja "stoi" jest co prawda mocno naciągane, bo w rzeczywistości Grecja "wisi" nad przepaścią. Upadek zdaje się nieunikniony. Jednak "jako takie" funkcjonowanie umożliwia obywatelom kwitnący rynek handlu wymiennego.

Premier Grecji - Jeorios Papandreu podczas przemówienia w Salonikach. / Fot. Jak donosi tygodnik "Przekrój", w Grecji popularyzowany jest "Lokalny Pieniądz Alternatywny" zwany "TAM-em". Przelicznik jest prosty. 1 TAM odpowiada 1 euro, a żeby przystąpić do programu obrotu pieniądzem alternatywnym wystarczy rejestracja internetowa.

Jak się okazuje takich lokalnych form alternatywnego pieniądza jest już w Grecji blisko 20. W mieście Volos biznesowych uczestników programu jest już 400. W trzecim największym mieście Grecji - Patras rolnicy wymieniają płody rolne na produkty konsumpcyjne.

To, co pozwala w jakiś sposób przetrwać obywatelom kryzys, niekoniecznie jest dobre dla greckiej gospodarki (która w zasadzie upadła doszczętnie), a co za tym idzie dla gospodarki strefy euro. Najwyraźniej grecki rząd uważa inaczej i w październiku wprowadzona została ustawa, która zwalnia transakcje pieniądzem alternatywnym z podatku. Aż chce się powiedzieć: "nie tędy droga".

Stanisław Wokulski w powieści "Lalka" Bolesława Prusa tłumaczył Izabeli: "handel opiera się na ciągłym obrocie gotówki". Wtedy handel kwitnie, szybki obrót pieniądza umożliwia napędzającą się gospodarkę. Pieniądz alternatywny takiej gospodarki nie napędza, co więcej, pozwala jej upadać (w przypadku Grecji dogorywać). Oczywiście, że handel wymienny jest w stanie uratować szarego obywatela przed głodem i ubóstwem, ale to jest patrzenie krótkowzroczne. Dalekowzroczne patrzenie opiera się na tym, jak rozruszać gospodarkę, aby pieniądz niósł za sobą wartość wymierną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.