Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2092 miejsce

Grecja - kraj pięknych plaż, zabytków, krajobrazów i cudów natury

O dzisiejszej Grecji nie mówi się nic dobrego. Zadłużona, zniszczona przez walki wewnętrzne i strajki zbuntowanych ludzi - pozostaje jednak w pamięci turystów, wspaniałym miejscem wypoczynku na wielkich słonecznych nadmorskich plażach.

 / Fot. Onkel Tuca!/CC 3,9Grecja to kraj górzysty, skalisty i wyspiarski - o 1400 wyspach, w tym 227 od wieków zamieszkałych - oblany wodami czterech mórz: Egejskiego, Kreteńskiego, Jońskiego i Śródziemnego. Jej niepowtarzalnym pięknem, zwłaszcza wiosną i latem, są rozległe - pełne słońca i ciepła - czyste nadmorskie plaże. Kąpiele morskie i podróże najróżniejszym sprzętem pływającym, w tym statkami turystycznymi to najczęściej spotykana rozrywka wodna. Nic dziwnego, że od wczesnej wiosny do początków jesieni, ciągną tam turyści z Europy i świata.

Grecja ma również swoje inne niespotykane gdzie indziej uroki i miejsca godne podziwu. Należą do nich m.in. klasztory sprzed ponad tysiąca lat i "Republika Mnichów" oraz wspaniałe i niepowtarzalne dzieło natury, tzw. "Meteory", stanowiące masyw skał z piaskowca w środkowej Grecji, w okolicy miasta Kalampaka. Skały Meteorów osiągają wysokość do ponad 600 m n.p.m., można więc bez przesady powiedzieć, że sięgają nieba.

Grecja to także bogata historia, tradycja i kultura – kolebka cywilizacji zachodniej - kraj słynnych mitów i bogów, filozofów i matematyków, nauczycieli, twórców i artystów, narodzin demokracji i teatru, w tym komedii i dramatu oraz Igrzysk Olimpijskich. To kraj jednego z największych w dziejach, filozofów – Arystotelesa i jednej z najbardziej znanych z legend i mitów - najsłynniejszej w Europie góry Olimp, ze szczytem o 2917 m n.p.m. Od ponad 50 lat, miejscowość Petralona na półwyspie Chalkidiki słynie z "człowieka z Petralonu", z gatunku Homo Erectus, żyjącego tu prawie 260 tys. lat temu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

junonna
  • junonna
  • 23.08.2012 14:30

Bardzo ładny artykuł, fajnie się go czyta :) A sama Grecja jest faktycznie wspaniała. Kiedyś, dawno temu byłam w Grecji kontynentalnej a ostatnio zdecydowałam się na Kretę. Ta wyspa jest niebiańska, piękna i intrygująca. Nasza rezydentka z Alfy pokazała nam kilka fajnych knajpek i muszę się przyznać, że objadałam się strasznie - maja genialną kuchnię. Wart się wybrać do tego kraju, jest niesamowity :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 12.08.2012 20:57

Żeby jednak nie wpuścić na wyspę i nie móc się tam widzieć nawet z własną matką czy też z siostrą? Wszystko się na świecie zmienia a tam pod tym względem jakieś obyczaje od czasów odległych nie zmieniają się. Współczuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Cybruch
  • Stanisław Cybruch
  • 12.08.2012 13:53

Ale oni są pewni, że należą do stworzeń boskich, że to Bóg ich stworzył.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 12.08.2012 11:25

Dziękujemy za ten piękny artykuł o pięknej Grecji.Byłam tam tylko jeden raz i to na Krecie,którą sami Grecy uważają za kulturowo inną. Ale nigdy nie zapomnę tak niebieskiego nieba i morza. Śmieszą mnie ci zakonnicy na górze Atos,że tam nigdy żadna kobieta nie miała wstępu. Żeby tak stronić i bać się jakiejkolwiek kobiety i nie chcieć tego nigdy zmienić? W końcu to kobieta ich urodziła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.