Facebook Google+ Twitter

Grecja po drugich wyborach obrała kurs na Zachód. Europa odetchnęła

Od dwóch lat Grecja ekonomicznie i gospodarczo tonie na oczach Europy. Grecy są w coraz gorszej sytuacji: bezrobocie przekracza 22 proc., a pomoc UE idzie na marne.

 / Fot. EPA/SIMELA PANTZARTZIPo drugich wyborach parlamentarnych w Grecji, odbytych w okresie sześciu tygodni, nastąpiło lekkie uspokojenie nastrojów w Europie, głównie w gronie czołowych polityków Unii Europejskiej. Wszystko wskazuje na to, że zwyciężyła konserwatywna Nowa Demokracja (ND). Ze wstępnych prognoz ministerstwa spraw wewnętrznych Grecji wynika, że konserwatyści ND zdobyli ponad 29,5 proc. głosów, a lewicowa partia SYRIZA - 27,1 proc.

Według francuskiej agencji AFP, na którą powołuje się serwis gazetaprawna.pl, partie proreformatorskie już ogłosiły zwycięstwo i zapowiedziały utworzenie "rządu jedności". Podobną informację podały greckie źródła oficjalne, akcentując, że "partie reformatorskie mają dość głosów, by sformować koalicję".

Konserwatywna ND i socjalistyczny centrolewicowy PASOK, zdobyły razem w niedzielnych wyborach, 17 czerwca, wystarczającą liczbę głosów, żeby stworzyć koalicję rządzącą - podała też amerykańska agencja prasowa, Associated Press (AP).

"Bez względu na ostateczny wynik wyborów, pewne jest już, że skoro żadna partia nie zdobyła zdecydowanej większości głosów, znów konieczne okazuje się utworzenie koalicji" - komentuje AFP.

Mimo zwycięstwa proreformatorów nic nie jest jeszcze przesądzone w Grecji. Nikt nie wie, jak potoczą się losy kraju, jaki kurs przyjmie gospodarka, a przede wszystkim, w jakim kierunku pójdą politycy koalicji, o ile tym razem uda się powołać wspólny rząd. Nie wiadomo bowiem, czy nowy rząd podejmie decyzję o pozostaniu w strefie euro, czy też wybierze drogę ku samodzielności i wprowadzeniu ponownie greckiej drachmy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Co do Rosji to Gazprom postawił na Serbię jako kraj pomostowy na Bałkanach, a Chińczycy już zbudowali fabrykę samochodów w Bułgarii. Budować na bagnie będzie tylko maniak ideologiczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W artykule jest to wyjaśnione. Wystarczy przeczytać cały. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem tego tytułu. Czy gdyby wybory wygrała Siriza, to wypwrowadziłaby Grecję z UE i NATO, a ten kraj stałby się sojusznikem Iranu względnie bazą chińskich lotniskowców?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.