Facebook Google+ Twitter

Grecja: Pracownicy budżetówki będą strajkować

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-10 09:16

Grecję sparaliżuje dzisiaj 24-godzinny strajk pracowników budżetówki. To kolejny protest przeciwko oszczędnościom, które wprowadził grecki rząd, by wyprowadzić kraj z kryzysu finansowego.

Pracownikom budżetówki nie podoba się przede wszystkim zamrożenie pensji i podniesienie wieku emerytalnego z 61 do 63 lat. Socjalistyczny rząd zdecydował się na takie posunięcia po tym, jak eksperci ostrzegli, że za pięć lat system płac w Grecji może całkowicie się załamać. Reformę systemu nakazała Atenom także Komisja Europejska.

Dzisiejszy strajk oznacza sparaliżowanie lotnisk i zamknięcie szkół i biur. W szpitalach zostaną przeprowadzone jedynie zabiegi ratujące życie. Ostatnie badania opinii publicznej pokazują, że choć większość Greków popiera rządowe plany ratowania gospodarki, to równocześnie wielu z nich rozumie decyzję o strajkach.

Grecka gospodarka od wielu miesięcy znajduje się w poważnym kryzysie. Dług Aten wynosi już prawie 300 miliardów euro, a w zeszłym roku deficyt budżetowy osiągnął aż 12 procent PKB. To najwięcej spośród wszystkich krajów w strefie EURO i znacznie powyżej poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.