Facebook Google+ Twitter

Grecja: Promienie laserów zagrażają bezpieczeństwu lotów pasażerskich

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-19 22:34

Cywilni piloci wezwali greckie władze do surowego karania ludzi, świecących w kierunku samolotów wskaźnikami laserowymi.

Promienie laserów chwilowo oślepiają pilotów, co zagraża bezpieczeństwu prowadzonych przez nich maszyn. W ostatnim czasie liczba takich incydentów znacznie wzrosła; zdaniem pilotów stanowi to poważne zagrożenie dla załogi i pasażerów.

W miniony weekend dwaj chłopcy oślepili plota, zmuszając go do rezygnacji z lądowania na wyspie Rodos. Obaj nastolatkowie i ich rodzice zostali aresztowani. Tydzień wcześniej za taki sam wybryk zatrzymano 16-latka na Krecie.

Szef Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych Grigoris Constantellos, powiedział greckim mediom, że do takich zdarzeń dochodzi najczęściej w nocy, podczas startu i lądowania. Gdy promień lasera oślepi pilota, przestaje on widzieć pas startowy; może także źle odczytać dane z instrumentów pokładowych. A to jest bardzo groźne dla ludzi znajdujących się na pokładzie.

W Grecji podobne zachowania stały się plagą; od początku tego roku tylko na lotnisku Macedonia w Salonikach zgłoszono ponad 30 takich przypadków. Wskaźniki laserowe są w Grecji łatwo dostępne; kosztują od 15 do 40 euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.